Smiech je sviatkom tváre, hovorieval Jan Werich

Rodák z Prahy patrí k najváženejším divadelným a filmovým osobnostiam, dnes uplynulo stodesať rokov od jeho narodenia.
V piatok 6. februára uplynie 110 rokov od narodenia českého herca, komika, dramatika, spisovateľa a filmového scenáristu Jana Wericha.
Spoločne s Jiřím Voskovcom patrili k významným predstaviteľom medzivojnovej divadelnej a filmovej avantgardy. Nezabudnuteľne sa predviedol napríklad vo filmoch Císařův pekař a Pekařův císař, Byl jednou jeden král, Baron Prášil alebo Až přijde kocour.
Jan Werich sa narodil 6. februára 1905 v Prahe do rodiny úradníka. Študoval na reálnom gymnáziu v Prahe, kde sa spriatelil so svojím neskorším umeleckým partnerom a celoživotným priateľom Jiřím Voskovcom. Vysokoškolské štúdiá práv na Univerzite Karlovej (UK) v Prahe nedokončil a od roku 1927 sa natrvalo venoval divadelnej činnosti.
Do širokého kultúrneho povedomia sa osobitá komediálna dvojica Werich-Voskovec dostala v druhej polovici 20. rokov 20. storočia. Stali sa hlavnými postavami Osvobozeného divadla a doslova idolmi vtedajšej mládeže (1927-1938). Oboch umelcov spájal tiež záujem o film a čoskoro po nástupe zvukovej éry sa postavili pred filmové kamery. Bok po boku si zahrali v komédiách Pudr a benzin (1931), Peníze nebo život (1932), Hej-rup! (1934) a Svět patří nám (1937). Samostatne sa Jan Werich objavil ešte vo filme U nás v Kocourkově (1934).
V novembri roku 1938 ukončilo Osvobozené divadlo svoju činnosť a Werich s Voskovcom emigrovali do Spojených štátov amerických. Po návrate do vlasti v roku 1945 založili Divadlo V + W. Voskovec sa však rozhodol pre druhú emigráciu, Ján Werich ostal v Čechách a prešiel do Divadla štátneho filmu v Karlíne. V rokoch 1955-1959 bol umeleckým riaditeľom a hercom Divadla satiry (v roku 1957 premenovanom na Divadlo ABC), kde sa spolu s partnerom Miroslavom Horníčkom vrátil k niektorým hrám Osvobozeného divadla.
V oblasti filmu našiel Werich uplatnenie len zriedka. K jeho nezabudnuteľným úlohám však bezpochyby patrí hlavná dvojrola v kultovej komédii Císařův pekař a Pekařův císař (1951) a rola kráľa v nesmrteľnej rozprávke Byl jednou jeden král...(1955). Svoj talent predviedol tiež v populárnych filmoch Hudba z Marsu (1955), Baron Prášil (1961), Až přijde kocour (1963) alebo Pan Tau (1969).
Posledné roky života prežil Jan Werich v dobrovoľnom ústraní. Zomrel 31. októbra 1980 v Prahe vo veku 58 rokov.
Za svoju celoživotnú prácu a prínos filmu získal Štátnu cenu (1952), titul Národný umelec (1963) a Medailu Za zásluhy II. stupňa in memoriam (1995).
"Smiech je sviatkom tváre", rád hovorieval obľúbený umelec.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.