Slovenskí vodiči nemeckú minimálnu mzdu zatiaľ nedostanú
- 17:25 30.01.2015
- BRATISLAVA

Východoeurópske krajiny, ktorých firmy dokázali získať veľký podiel na trhu medzinárodnej cestnej nákladnej prepravy, proti nemeckému pravidlu protestovali.
Nemecko odložilo platnosť pravidla, podľa ktorého zahraničné firmy podnikajúce v nákladnej automobilovej preprave musia svojim vodičom počas prepravy cez nemecké územie platiť nemeckú minimálnu mzdu. Berlín počká na rozhodnutie Európskej únie o oprávnenosti jeho kroku. Východoeurópske krajiny, ktorých firmy dokázali získať veľký podiel na trhu medzinárodnej cestnej nákladnej prepravy, proti nemeckému pravidlu protestovali.
Nemecké ministerstvo práce v piatok vo vyhlásení uviedlo, že platnosť predpisu pozastaví, kým Európska únia nepreskúma tento aspekt nemeckého zákona o minimálnej mzde. Nemecký zákon nadobudol účinnosť na začiatku tohto roka.
Nemecký rezort práce však vyslovil presvedčenie, že sporné pravidlo je úplne v súlade s legislatívou EÚ. Podľa nových nemeckých predpisov by zahraničné firmy mohli dostať pokutu prekračujúcu sumu 30 tisíc eur, ak nezaplatia vodičom svojich nákladných áut na nemeckých cestách nemeckú minimálnu mzdu.
"Teší nás, že sa odložila platnosť pravidiel o minimálnej mzde v súvislosti s tranzitom cez Spolkovú republiku Nemecko," povedal poľský minister práce Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Dodal, že Poľsko a iné členské štáty Európskej únie sa domnievajú, že nemecké predpisy protirečia princípom EÚ v oblasti voľného pohybu pracovnej sily a tovarov.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.