• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
26°Bratislava

Boje na Ukrajine silnejú, Kyjev posilní armádu o stá tisíce

  • 13:38 21.01.2015
Boje na Ukrajine silnejú, Kyjev posilní armádu o stá tisíce

Na Ukrajine pripravujú zákon, ktorý zvýši veľkosť ukrajinských ozbrojených síl o 68 000 na celkovo 250 000. V stredu to oznámil premiér Arsenij Jaceňuk. Z tohto čísla budú 204 000 tvoriť vojaci, povedal premiér na zasadnutí vlády. Vyjadril sa tak po náraste násilia na východe Ukrajiny, kde vládne sily bojujú proti ruským separatistom. Po utorkových zrážkach Kyjev opäť obvinil Moskvu, že za nimi stoja ruskí vojaci.

Hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko v stredu povedal, že Rusko zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na východe Ukrajiny a útoky separatistických povstalcov sa zintenzívnili s cieľom získať väčšie územia.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
"V Luhanskom regióne registrujú znační počet ruských vojakov bez identifikačných znakov," povedal Lysenko novinárom. "Pokračuje masívne ostreľovanie pozícii a túžba povstalcov rozšíriť územia pod ich kontrolou," dodal. Za posledných 24 hodín zomrel podľa hovorcu ďalší ukrajinský vojak, 40 ďalší utrpeli zranenia.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov rovnako v stredu vyhlásil, že Rusko urobí všetko pre to, aby pomohlo vyriešiť krízu na východe Ukrajiny. Lavrov zdôraznil, že Moskve zatiaľ nepredložili žiadne dôkazy, že by sa ruskí vojaci alebo zbrane nachádzali na východe Ukrajiny. Posledné takéto obvinenie zaznelo v utorok, keď ruskí vojaci údajne zaútočili pri Luhansku na ukrajinských vojakov.

Ukrajina tvrdí, že Rusko má na jej území až 2000 vojakov, čo však Moskva od začiatku popiera. Počas krízy na Kryme sa Moskva správala rovnako, po jednostrannej anexii prezident Vladimir Putin prítomnosť ruských síl priznal.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.