• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Med nad zlato. Lieči peľové alergie i kožné choroby

  • 19:24 13.01.2015
  • BRATISLAVA
Med nad zlato. Lieči peľové alergie i kožné choroby

Med bol cenným prírodným sladidlom už v 16.storočí. Vďaka svojmu zloženiu je i vyhľadávaným kozmetickým prípravkom a prírodným liekom.

Produkcia medu rozkvitala v starovekom Grécku a na Sicílii. Poskytuje enzýmy, minerály, vitamíny a aminokyseliny. Je úplne odlišný od všetkých ostatným sladidiel. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D, K, E, železo, zinok, jód, zinok a ďalšie.

Existuje viac ako 300 druhov medu. Každý je charakteristický svojou farbou a chuťou v závislosti od zdrojového nektáru. Čím tmavší, tým hustejší a chuť je výraznejšia.

Viete, s čím všetkým vám môže pomôcť?

Kašeľ

Med sa používa na upokojenie hrdla. Zmierňuje podráždenie, kašeľ a vytvára ochranný film. Najlepším receptom je med rozpustený v prihriatom mlieku.

Čítajte: Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť

Dermatológia

Med bol súčasťou konvenčnej liečby až do začiatku 20.storočia, kedy ho vytlačilo objavenie penicilínu.

Vedci však opäť dokázali jeho účinnosť v boji proti vážnym kožným infekciám, a to vďaka svojim antimykotickým a antibakteriálnym vlastnostiam.

Čítajte: Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

Dermatológovia v Amerike používajú účinný med Manuka, ktorý je získaný z kvetov liečivej rastliny tohto mena. Klinické štúdie odhalili jej jedinečnú látku schopnú mimoriadnej antibakteriálnej aktivity.

Med uvoľňuje enzymatickým procesom peroxid vodíka, čo je dôvodom jeho antiseptických vlastností. Akýkoľvek druh nespracovaného medu teda pomáha hojiť rany a vredy, vrátane herpesov. Výsledky štúdie ukázali až 58 z 59 vyliečených rán lokálnou aplikáciou medu.

Čítajte: Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?

Bolo preukázané, že ak sa med zriedi s trochou teplej vody, výrazne dokáže zlepšiť stav seboroicekej dermatitídy. Ide o kožné ochorenie ekzémového typu, ktoré postihuje mazové žľazy a kožné záhyby. Spôsobuje lupiny a svrbenie.

Roztok by sa mal vtierať do hlavy každý druhý deň po dobu štyroch týždňov. U týchto pacientov sa okrem zmiznutia príznakov výrazne zlepšilo vypadávanie vlasov.

Miestny med proti alergiám

Hoci med pri peľových alergiách lekári často pacientom neodporúčajú, nový výskum v tejto súvislosti ukázal zaujímavé zistenia. Ak budete konzumovať lokálne vyrábaný med produkovaný z peľu kvetov z prostredia, ktoré vás obklopuje, môže zabrániť preniknutia alergénov do vášho organizmu. Okrem toho dokáže aktivovať imunitný systém a pomáha budovať prirodzenú obranyschopnosť.

Výskum ukázal zníženie príznakov alergií až o 60%, 50%-ný pokles nutnosti použitia antihistaminík.

Túto štúdiu vedci testovali aj s použitím brezového medu. Breza patrí medzi najčastejšie alergény a výsledky naznačujú, že peľ brezy môže slúžiť ako účinná doplnková terapia proti peľovej alergii na túto rastlinu.

Čítajte: Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, Mercola.com, zahr. Foto: Freeimages
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.