Dnes uplynulo 125 rokov od narodenia Karla Čapka

Karel Čapek patril k najvýznamnejším osobnostiam českej i svetovej literatúry na prelome 19. a 20. storočia.
V piatok 9. januára uplynie 125 rokov od narodenia českého spisovateľa, esejistu, dramatika, publicistu, prekladateľa a novinára Karla Čapka.
Patril k najvýznamnejším osobnostiam českej i svetovej literatúry na prelome 19. a 20. storočia. Vo svojich dielach dôrazne upozorňoval na možnosti vedomého zneužívania vedy a techniky a na to, že človek sa proti takýmto zásahom nedokáže účinne brániť. Je autorom originálnych príbehov Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, utopicko-fantazijných diel Válka s mloky a Bílá nemoc a tiež drám R.U.R. a Věc Makropulos. V 30. rokoch 20. storočia ho viackrát navrhli na Nobelovu cenu za literatúru.
Karel Čapek sa narodil 9. januára 1890 v českých Malých Svatoňoviciach pri Trutnove do rodiny lekára. Svoje detstvo strávil spoločne s bratom Josefom a sestrou Helenou v dedinke Úpice. S Josefom, neskôr maliarom a spisovateľom napísal niekoľko prozaických prác a sestra Helena je okrem iných próz aj autorkou spomienkovej knihy Moji milí bratři (1962). Karel Čapek študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, kde v roku 1915 získal doktorát. Po vysokoškolských štúdiách pracoval ako vychovávateľ v šľachtickej rodine Lažanských, neskôr bol knihovníkom v Národnom múzeu a tiež redaktorom v Národných listoch a v Lidových novinách. V rokoch 1921-1923 pôsobil ako dramaturg a režisér vo Vinohradskom divadle. Podnikol viacero ciest do zahraničia, z ktorých získal podnety pre svoje cestopisné fejtóny a prózy. V rokoch 1925–1933 bol Čapek prvým predsedom Československého PEN klubu. Ku koncu života sa oženil s dlhoročnou priateľkou, herečkou a spisovateľkou Olgou Scheinpflugovou.
Bol významným autorom svojej doby, posolstvá z jeho diel sú však aktuálne aj dnes. Ovplyvnila ho vedecko-technická revolúcia, v mnohých dielach vyjadril obavu, že technika raz získa moc nad človekom. Popularitu u veľkého okruhu čitateľov si získal svojím vycibreným a uhladeným jazykom, do ktorého však zakomponoval aj slang rôznych spoločenských skupín a terminológiu špecifických odborov. Jeho diela boli zaujímavé tiež skrytými myšlienkami a humanistickými posolstvami.
V ranej tvorbe vychádzal Karel Čapek z podnetov českej predvojnovej moderny a z nových európskych umeleckých smerov. Vedomé zneužitie techniky a vedy v prvej svetovej vojne proti základným hodnotám ľudskej existencie, nedôvera k jednoznačným filozofickým a politickým koncepciám sa prejavili v jeho utopicko-fantastických drámach R.U.R. (1920) a Věc Makropulos (1922), v románoch s prvkami science fiction Továrna na absolutno (1922) a Krakatit (1922) i v alegorických divadelných hrách Ze života hmyzu (1921) a Adam Stvořitel (1927). Presvedčenie o mnohoznačnosti ľudskej pravdy a zmysle pragmatického hľadania východiska rozvinul v poetických prózach Hordubal (1933), Povětroň (1934), Obyčejný život (1934), Život a dílo skladatele Foltýna (1939) a v románe o sile humanizmu a solidarity První parta (1937). Pre deti napísal Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek (1932) alebo Dášeňka čili život štěněte (1933). Politické a filozofické názory Tomáša Garrigua Masaryka, s ktorým sa od roku 1925 priateľsky stretával, zaznamenal v knihách Hovory s T. G. Masarykem, Mlčení s T. G. Masarykem, Nablízku T. G. Masaryka. V druhej polovici 30. rokov 20. storočia sa znovu vrátil k utopicko-fantastickému pohľadu na súčasnosť v románe Válka s mloky (1936), aby alegoricky ukázal na nebezpečenstvo fašizmu a ohrozenie európskej demokracie. Známe sú tiež jeho diela Bílá nemoc (1937) a Matka (1938).
Mnohotvárne a neobyčajne bohaté dielo Karla Čapka ukončila jeho náhla smrť. Zomrel 25. decembra 1938 v Prahe na zápal pľúc vo veku 48 rokov.
V roku 1995 mu udelili Rad T. G. Masaryka in memoriam. "Žiadna diplomacia a žiadny spolok národov nie je tak univerzálny ako literatúra; ale ľudia jej neprikladajú dosť váhy, preto sa môžu stále ešte nenávidieť alebo si byť cudzí", sú slová literárneho velikána Karla Čapka.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.