Povstalci z FARC zabili vojakov, predtým vyhlásili prímerie
- 11:49 20.12.2014

Povstalci zo skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) zabili v piatok piatich kolumbijských vojakov len pár hodín predtým, ako začalo platiť nimi vyhlásené jednostranné prímerie.
Vyhlásenie prímeria privítala OSN aj EÚ, kolumbijská vláda však vyjadrila pochybnosti a vyhlásila, že k prímeriu sa nepripojí. Obáva sa totiž, že prímerie je len snahou získať čas na vyzbrojenie povstalcov.
Kolumbijská vláda a FARC pred týždňom obnovili mierové rokovania, ktoré boli prerušené v polovici novembra po únose kolumbijského generála, dvoch civilistov a dvoch vojakov povstalcami. Na havanských rokovaniach sa predstavitelia vlády a FARC snažia do konca budúceho roku dosiahnuť dohodu o demobilizácii a následnej účasti povstalcov na vláde. Rokovania majú ukončiť skoro 50-ročný konflikt, ktorý si už vyžiadal asi 200 000 mŕtvych.
Revolučné ozbrojené sily Kolumbie sú známe ako najväčšia a najstaršia ozbrojená skupina v Latinskej Amerike. Povstalci FARC bojujú proti vládnym silám už takmer 50 rokov a kontrolujú rozsiahle časti krajiny. Kolumbia, Spojené štáty i Európska únia FARC považujú za teroristickú skupinu a drogový kartel.

Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov
Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone
Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady
Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli
Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.