• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.3.2024Meniny má Kazimír
Bratislava

Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?

  • 19:00 02.12.2014
  • BRATISLAVA
Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?

Začervenanie, svrbenie, vyrážky, vysušovanie, olupovanie, ekzémy. To všetko sú nepríjemné reakcie pri kontakte kože s kovmi. Čo ak sa dostanú do vášho tela?

Nemusíte sa stretnúť len s bežnou alergiou na potraviny, srsť či prach. Alergia na kovy sa v dnešnej dobe vyskytuje veľmi často. Len alergiou na nikel trpí v Európe 10% mužov a 15% žien.

K negatívnej reakcii na koži dochádza najmä v kombinácii s potom. Na koži sa prejaví pri kontakte s bižutériou, háčikmi na podprsenke, gombíkmi na nohaviciach, alebo napríklad zipsami, ktoré sú tvorené prímesami rôznych nežiaducich kovov.

Keď sú kovy nebezpečné

Kovy sa však môžu dostať aj do vnútra nášho tela a vtedy pre nás začínajú znamenať vážne nebezpečenstvo. Nachádzajú sa totiž aj v niektorých potravinách či v zubných výplniach. Najčastejšími alergénmi sú nikel, chróm, kobalt, ortuť, mangán, titán či meď.

Čítajte: Nebaví vás sex? Cvičiť sa neprinútite? Môžete trpieť vzácnymi alergiami!

Alergia na ortuť v zubných výplniach a ďalšie dentálne kovy sa môže prejaviť okrem klasických aftov a zápalov sliznice až chronickou únavou, zápalmi štítnej žľazy a dokonca i neurologickými ochoreniami. V tomto prípade je preto dobré poradiť sa so svojim zubným lekárom o zavedení alternatívnych materiálov. Lekára by ste mali o alergii na kovy informovať aj v prípade plánovanej operácie, nakoľko i ortopedické náhrady sú vyrobené z kovov.

Nenosíte šperky? Môžete. Tu sú tipy!

Bojíte sa kupovať si bižutériu z dôvodu alergie na kovy a volíte radšej striebro a zlato? Nebuďte prekvapení, ak sa alergia prejaví aj pri ich nosení. Aj do šperkov z týchto kovov môžu zlatníci pridávať nikel. Ten sa používa ako prímes zliatin s cieľom predĺžiť ich životnosť. Na vznik reakcie potom stačí aj jeho malé množstvo.

Pri ich kúpe sa informujte o možnom obsahu nežiaducich kovov. Trh sa prispôsobil stále častejšie sa vyskytujúcim alergiám, a tak už bez problémov nájdete značkové predajne bižutérie bez obsahu niklu.

Ak máte doma šperky, ktoré nemôžete nosiť, napríklad náušnice, z ktorých sa vám zapaľujú uši, môžete si ich nechať potiahnuť rhódiom. Pomôcť môže i náter bezfarebného laku na nechty na mieste, kde sa kov dotýka kože. Dobre sú znášané výrobky z chirurgickej ocele.

Kde všade nájdeme nikel

Môže sa nachádzať i v strojčekoch na zuby, korunkách a v zubných protézach.

Nikel ako najčastejší alergén je kategóriou samou o sebe a úplne sa mu vyhnúť môže byť problém. Okrem šperkov ho môžete skonzumovať i z niektorých potravín.

Čítajte: Alergia - vieme ako proti nej bojovať!

Podľa lekárov sa alergia na kovy liečiť nedá. Objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Bojovať proti nej môžme iba vyhnutím sa konkrétnym činiteľom s ich obsahom a liečením vzniknutých prejavov.

Ak si nie ste úplne istí príčinou alergickej reakcie, môžete sa zúčastniť vyšetrenia u kožného lekára, ktorý vykoná testy priamo na vašej koži.

Zdroj: Info.sk, BD, lidovky.cz, prozeny.cz Foto: Freeimages
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

VČERA - 21:16Zdravie

Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny.

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

VČERA - 18:08Zdravie

Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

VČERA - 6:31Zdravie

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.