• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
27°Bratislava

Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?

  • 19:00 02.12.2014
  • BRATISLAVA
Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?

Začervenanie, svrbenie, vyrážky, vysušovanie, olupovanie, ekzémy. To všetko sú nepríjemné reakcie pri kontakte kože s kovmi. Čo ak sa dostanú do vášho tela?

Nemusíte sa stretnúť len s bežnou alergiou na potraviny, srsť či prach. Alergia na kovy sa v dnešnej dobe vyskytuje veľmi často. Len alergiou na nikel trpí v Európe 10% mužov a 15% žien.

K negatívnej reakcii na koži dochádza najmä v kombinácii s potom. Na koži sa prejaví pri kontakte s bižutériou, háčikmi na podprsenke, gombíkmi na nohaviciach, alebo napríklad zipsami, ktoré sú tvorené prímesami rôznych nežiaducich kovov.

Keď sú kovy nebezpečné

Kovy sa však môžu dostať aj do vnútra nášho tela a vtedy pre nás začínajú znamenať vážne nebezpečenstvo. Nachádzajú sa totiž aj v niektorých potravinách či v zubných výplniach. Najčastejšími alergénmi sú nikel, chróm, kobalt, ortuť, mangán, titán či meď.

Čítajte: Nebaví vás sex? Cvičiť sa neprinútite? Môžete trpieť vzácnymi alergiami!

Alergia na ortuť v zubných výplniach a ďalšie dentálne kovy sa môže prejaviť okrem klasických aftov a zápalov sliznice až chronickou únavou, zápalmi štítnej žľazy a dokonca i neurologickými ochoreniami. V tomto prípade je preto dobré poradiť sa so svojim zubným lekárom o zavedení alternatívnych materiálov. Lekára by ste mali o alergii na kovy informovať aj v prípade plánovanej operácie, nakoľko i ortopedické náhrady sú vyrobené z kovov.

Nenosíte šperky? Môžete. Tu sú tipy!

Bojíte sa kupovať si bižutériu z dôvodu alergie na kovy a volíte radšej striebro a zlato? Nebuďte prekvapení, ak sa alergia prejaví aj pri ich nosení. Aj do šperkov z týchto kovov môžu zlatníci pridávať nikel. Ten sa používa ako prímes zliatin s cieľom predĺžiť ich životnosť. Na vznik reakcie potom stačí aj jeho malé množstvo.

Pri ich kúpe sa informujte o možnom obsahu nežiaducich kovov. Trh sa prispôsobil stále častejšie sa vyskytujúcim alergiám, a tak už bez problémov nájdete značkové predajne bižutérie bez obsahu niklu.

Ak máte doma šperky, ktoré nemôžete nosiť, napríklad náušnice, z ktorých sa vám zapaľujú uši, môžete si ich nechať potiahnuť rhódiom. Pomôcť môže i náter bezfarebného laku na nechty na mieste, kde sa kov dotýka kože. Dobre sú znášané výrobky z chirurgickej ocele.

Kde všade nájdeme nikel

Môže sa nachádzať i v strojčekoch na zuby, korunkách a v zubných protézach.

Nikel ako najčastejší alergén je kategóriou samou o sebe a úplne sa mu vyhnúť môže byť problém. Okrem šperkov ho môžete skonzumovať i z niektorých potravín.

Čítajte: Alergia - vieme ako proti nej bojovať!

Podľa lekárov sa alergia na kovy liečiť nedá. Objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Bojovať proti nej môžme iba vyhnutím sa konkrétnym činiteľom s ich obsahom a liečením vzniknutých prejavov.

Ak si nie ste úplne istí príčinou alergickej reakcie, môžete sa zúčastniť vyšetrenia u kožného lekára, ktorý vykoná testy priamo na vašej koži.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, lidovky.cz, prozeny.cz Foto: Freeimages
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.