Cameron žiada zmeny zmlúv Únie, sprísňuje imigračné zákony
- 14:59 28.11.2014
- ROCESTER

Súčasťou zmien imigračných zákonov je podľa britského premiéra Davida Camerona aj to, že imigranti z Európskej únie v niektorých prípadoch nedostanú sociálne príspevky až prvé štyri roky.
Britský premiér David Cameron bude žiadať zmeny v zakladajúcich zmluvách o EÚ, ktoré mu umožnia obmedziť imigráciu do Británie z iných členských krajín únie s cieľom využiť tamojší sociálny systém.
Britský predseda vlády predstavil v piatok návrhy na obmedzenie poskytovania sociálnych dávok pre imigrantov z Európskej únie, ktorá britské plány považuje za porušenie svojich základných princípov o voľnom pohybe pracovných síl. Cameron preto žiada zmenu základných európskych zmlúv.
Prídavky na deti v zahraničí sa zrušia
Ak sa mu to nepodarí a jeho Konzervatívna strana zostane pri moci aj po budúcoročných voľbách, sľúbil vypísanie referenda o zotrvaní, či vystúpení Británie z únie. "Zisťujeme, aké časti zmlúv EÚ sa musia zmeniť, no je jasné, že zmluvy zmeniť treba a som si istý, že to dokážeme vyrokovať," vyhlásil Cameron.
Britský premiér potvrdil, že imigranti z EÚ v niektorých prípadoch nedostanú sociálne príspevky prvé štyri roky. Žiadateľ o prídavky na deti, sociálne bývanie či o príspevky v nezamestnanosti musí napríklad doložiť, že v Británii pracoval aspoň štyri roky. Ak si do šiestich mesiacov vôbec nenájde prácu, bude musieť Britániu opustiť. Prídavky na deti žijúce v zahraničí sa zrušia úplne.
Briti sa obávajú imigrácie
Nový systém má znemožniť zneužívanie sociálnych výhod. V Británii podľa štatistík žije asi 300 000 imigrantov z EÚ, ktorí pracujú za nízke mzdy ako nekvalifikovaní pracovníci.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že imigrácia je pre britských voličov jedným z najväčších zdrojov obáv pred parlamentnými voľbami v roku 2015. Cameronova konzervatívna vláda sa preto snaží čeliť popularite Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) sprísnením pravidiel v oblasti prisťahovalectva a sociálnych dávok.
Britskými návrhmi sa treba zaoberať bez drámy
Európska komisia (EK) v piatok uviedla, že návrhy britského premiéra na obmedzenie poskytovania sociálnych dávok pre imigrantov z Európskej únie je nutné pokojne a pozorne prediskutovať. Komisia zdôraznila, že národné parlamenty členských krajín majú na základe európskych zákonov priestor na boj proti zneužívaniu sociálnej podpory v krajine.
"Je na národných poslancoch, aby bojovali proti zneužívaniu tohto systému a zákony EÚ to umožňujú," povedal hovorca komisie. Dodal, že v rámci EÚ je nutné sa britskými návrhmi zaoberať bez zbytočnej drámy.

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976
V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny
Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku
Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi.