• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Video: Paška končí v parlamente, vzdá sa aj mandátu poslanca

  • 13:46 16.11.2014
  • KOŠICE
Video: Paška končí v parlamente, vzdá sa aj mandátu poslanca

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška v sobotu po polnoci po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb a víťazstve Richarda Rašiho ako primátora v Košiciach prítomným novinárom oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu.


Uviedol to v prítomnosti svojej manželky a povedal, že k tomuto kroku pristúpil po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Dodal, že detailnejšieho sa k svojmu odstúpeniu vyjadrí neskôr.

Odporúčame:

Reakcie na odstúpenie Pavla Pašku: Po prvý raz vyhrala ulica

Obrazom: Odstúpiť, kričalo vyše tisíc ľudí na proteste proti Paškovi
.

Paška sa vzdá aj mandátu

Pavol Paška však neodstupuje len z pozície predsedu parlamentu, ale vzdá sa aj poslaneckého mandátu. Na tlačovej besede to potvrdil premiér a jeho stranícky šéf Robert Fico.

"Pavol Paška prijal osobné rozhodnutie, rozumiem mu a plne ho rešpektujem," dodal Fico. Podľa premiéra sa stal Paška predmetom nevyberaných útokov. Valili sa na neho neuveriteľné veci, organizovali sa proti nemu zhromaždenia, dochádzalo k balkanizácii politiky, vyhlásil. Keďže do toho začali zaťahovať aj jeho rodinu, rozhodol sa ju ako otec, manžel a starý otec chrániť, myslí si premiér.

Premiér Fico zároveň označil Paškovo rozhodnutie za štátnické gesto, ktoré nie je často vídané v slovenských pomeroch. Paška zostáva podľa Fica podpredsedom strany a pevnou súčasťou straníckeho tímu. Okruh kandidátov, ktorí ho môžu nahradiť na čele parlamentu, je podľa Fica úzky. Pripomenul, že na nastávajúcej schôdzi NR SR sa bude schvaľovať rozpočet a preto bude potrebné otázku šéfa parlamentu vyriešiť hneď na jej začiatku.

Video: Pavol Paška oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu

Pašku zrejme nahradí Marek Maďarič

Smer-SD by mal rozhodovať o nástupcovi Pavla Pašku na poste predsedu NR SR v utorok na užšom vedení strany. V Smere sa podľa informácií agentúry SITA najviac ako o možnom predsedovi parlamentu hovorí o súčasnom ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi. Ten už raz kandidátom na túto pozíciu bol. Vedenie strany sa však napokon rozhodlo pre Pašku.

Užšie vedenie by malo tiež rozhodnúť, kto nahradí na mieste podpredsedu parlamentu Renátu Zmajkovičovú, ktorá sa vzdala pred dvoma týždňami funkcie. Podľa informácií agentúry SITA by to mal byť Dušan Jarjabek. Ten sa dnes však už začal v Smere spomínať aj ako nástupca Maďariča na ministerstve kultúry. Okrem neho sa hovorí aj o Jánovi Podmanickom, ktorý však bol v sobotu opätovne zvolený za starostu Starej Bystrice v okrese Čadca.

Namiesto Pašku by sa mal do parlamentu dostať Ján Babič. Ten bol pôvodne náhradníkom za Dušana Čaploviča. Z NR SR vypadol v júli, keď Čaplovič skončil ako minister školstva a vrátil sa do NR SR.

Proces voľby šéfa parlamentu je jednoduchý

Proces voľby šéfa parlamentu je pomerne jednoduchý, hovorí ústavný právnik Eduard Bárány. Kandidáta na predsedu národnej rady môže navrhnúť poslanecký klub alebo aj poslanec ako jednotlivec. Zložitejšia situácia by nastala, ak by mal byť novým predsedom parlamentu člen vlády. "Najprv by sa musel vzdať funkcie člena vlády a stať sa poslancom, až potom by mohol byť vôbec navrhnutý na post predsedu národnej rady," vysvetľuje Bárány. Minister by teda musel najprv nastúpiť do parlamentu na miesto svojho náhradníka, až potom by ho mohli navrhnúť na predsedu parlamentu.

Predseda Národnej rady SR podľa ústavy zvoláva a riadi schôdze NR SR, podpisuje ústavu, ústavné zákony a zákony, prijíma sľub poslancov Národnej rady SR, vyhlasuje voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, voľbu prezidenta Slovenskej republiky a voľby do orgánov územnej samosprávy, vyhlasuje ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta republiky a vykonáva ďalšie úlohy, ak tak ustanoví zákon.

 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Harabin môže kandidovať, potvrdila štátna volebná komisia

Harabin môže kandidovať, potvrdila štátna volebná komisia

DNES - 9:05Domáce

Štefan Harabin ostáva na kandidačnej listine strany Vlasť, potvrdil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Nezaradených poslancov je viac ako vo väčšine klubov, najviac odišlo z SaS

Nezaradených poslancov je viac ako vo väčšine klubov, najviac odišlo z SaS

DNES - 7:59Domáce

Počet nezaradených poslancov Národnej rady (NR) SR je pár mesiacov pred parlamentnými voľbami vyšší ako počet členov väčšiny poslaneckých klubov.

Katolíci slávia prikázaný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Katolíci slávia prikázaný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie

DNES - 7:04Domáce

Veriaci katolíckej cirkvi slávia v nedeľu prikázaný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Lajčák vystúpil na Stredoeurópskom strategickom fóre Château Béla

Lajčák vystúpil na Stredoeurópskom strategickom fóre Château Béla

VČERA - 21:22Domáce

Miroslav Lajčák vystúpil v sobotu na 11. ročníku strategického fóra Château Béla ako jeden z hlavných rečníkov v rámci témy nazvanej "Je EÚ pripravená na rozvrátený svet?".

Hasiči ukončili zásah v bytovom dome, jedna osoba je nezvestná

Hasiči ukončili zásah v bytovom dome, jedna osoba je nezvestná

VČERA - 20:27Domáce

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piatok (6.12.) k výbuchu plynu.