• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
21°Bratislava

Video: Paška končí v parlamente, vzdá sa aj mandátu poslanca

  • 13:46 16.11.2014
  • KOŠICE
Video: Paška končí v parlamente, vzdá sa aj mandátu poslanca

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška v sobotu po polnoci po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb a víťazstve Richarda Rašiho ako primátora v Košiciach prítomným novinárom oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu.


Uviedol to v prítomnosti svojej manželky a povedal, že k tomuto kroku pristúpil po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Dodal, že detailnejšieho sa k svojmu odstúpeniu vyjadrí neskôr.

Odporúčame:

Reakcie na odstúpenie Pavla Pašku: Po prvý raz vyhrala ulica

Obrazom: Odstúpiť, kričalo vyše tisíc ľudí na proteste proti Paškovi
.

Paška sa vzdá aj mandátu

Pavol Paška však neodstupuje len z pozície predsedu parlamentu, ale vzdá sa aj poslaneckého mandátu. Na tlačovej besede to potvrdil premiér a jeho stranícky šéf Robert Fico.

"Pavol Paška prijal osobné rozhodnutie, rozumiem mu a plne ho rešpektujem," dodal Fico. Podľa premiéra sa stal Paška predmetom nevyberaných útokov. Valili sa na neho neuveriteľné veci, organizovali sa proti nemu zhromaždenia, dochádzalo k balkanizácii politiky, vyhlásil. Keďže do toho začali zaťahovať aj jeho rodinu, rozhodol sa ju ako otec, manžel a starý otec chrániť, myslí si premiér.

Premiér Fico zároveň označil Paškovo rozhodnutie za štátnické gesto, ktoré nie je často vídané v slovenských pomeroch. Paška zostáva podľa Fica podpredsedom strany a pevnou súčasťou straníckeho tímu. Okruh kandidátov, ktorí ho môžu nahradiť na čele parlamentu, je podľa Fica úzky. Pripomenul, že na nastávajúcej schôdzi NR SR sa bude schvaľovať rozpočet a preto bude potrebné otázku šéfa parlamentu vyriešiť hneď na jej začiatku.

Video: Pavol Paška oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu

Pašku zrejme nahradí Marek Maďarič

Smer-SD by mal rozhodovať o nástupcovi Pavla Pašku na poste predsedu NR SR v utorok na užšom vedení strany. V Smere sa podľa informácií agentúry SITA najviac ako o možnom predsedovi parlamentu hovorí o súčasnom ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi. Ten už raz kandidátom na túto pozíciu bol. Vedenie strany sa však napokon rozhodlo pre Pašku.

Užšie vedenie by malo tiež rozhodnúť, kto nahradí na mieste podpredsedu parlamentu Renátu Zmajkovičovú, ktorá sa vzdala pred dvoma týždňami funkcie. Podľa informácií agentúry SITA by to mal byť Dušan Jarjabek. Ten sa dnes však už začal v Smere spomínať aj ako nástupca Maďariča na ministerstve kultúry. Okrem neho sa hovorí aj o Jánovi Podmanickom, ktorý však bol v sobotu opätovne zvolený za starostu Starej Bystrice v okrese Čadca.

Namiesto Pašku by sa mal do parlamentu dostať Ján Babič. Ten bol pôvodne náhradníkom za Dušana Čaploviča. Z NR SR vypadol v júli, keď Čaplovič skončil ako minister školstva a vrátil sa do NR SR.

Proces voľby šéfa parlamentu je jednoduchý

Proces voľby šéfa parlamentu je pomerne jednoduchý, hovorí ústavný právnik Eduard Bárány. Kandidáta na predsedu národnej rady môže navrhnúť poslanecký klub alebo aj poslanec ako jednotlivec. Zložitejšia situácia by nastala, ak by mal byť novým predsedom parlamentu člen vlády. "Najprv by sa musel vzdať funkcie člena vlády a stať sa poslancom, až potom by mohol byť vôbec navrhnutý na post predsedu národnej rady," vysvetľuje Bárány. Minister by teda musel najprv nastúpiť do parlamentu na miesto svojho náhradníka, až potom by ho mohli navrhnúť na predsedu parlamentu.

Predseda Národnej rady SR podľa ústavy zvoláva a riadi schôdze NR SR, podpisuje ústavu, ústavné zákony a zákony, prijíma sľub poslancov Národnej rady SR, vyhlasuje voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, voľbu prezidenta Slovenskej republiky a voľby do orgánov územnej samosprávy, vyhlasuje ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta republiky a vykonáva ďalšie úlohy, ak tak ustanoví zákon.

 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Obchodný reťazec sťahuje z predaja mletý mak

Foto: Obchodný reťazec sťahuje z predaja mletý mak

DNES - 17:43Domáce

Dôvodom stiahnutia výrobku je vysoký obsah morfínu a kodeínu.

Námestie SNP má na výročie vraždy Kuciaka rezervované SaS, ponúka spoluprácu

Námestie SNP má na výročie vraždy Kuciaka rezervované SaS, ponúka spoluprácu

DNES - 17:23Domáce

SaS ponúka priestor na zhromaždení aj ostatným demokratickým subjektom.

Zásah bleskom v Západných Tatrách neprežil jeden turista, ďalší dvaja sú zranení

Zásah bleskom v Západných Tatrách neprežil jeden turista, ďalší dvaja sú zranení

DNES - 16:46Domáce

Jeden z turistov, ktorých vo štvrtok v Západných Tatrách zasiahol blesk, neprežil. Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko. Informáciu poskytol riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Polícia zasahovala u štátnej tajomníčky a viacerých sudcov

Polícia zasahovala u štátnej tajomníčky a viacerých sudcov

DNES - 16:31Domáce

Polícia vykonala zaisťovacie úkony u štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej a sudcov okresných a krajských súdov v Bratislave.

Turistov v Tatrách zasiahol blesk

Turistov v Tatrách zasiahol blesk

DNES - 15:20Domáce

Na pomoc boli privolaní aj leteckí záchranári.