• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
19°Bratislava

Príjmy samospráv klesli, daňové výnosy medziročne stúpli

  • 13:36 05.04.2013
  • BRATISLAVA
Príjmy samospráv klesli, daňové výnosy medziročne stúpli

Príjmy samospráv boli vlani v sume 3,785 mld. eur. Medziročne klesli o 5,35 %.

Z analýzy CRIF - Slovak Credit Bureau vyplýva, že celkové príjmy municipalít a ich rozpočtových organizácií, vrátane príjmov z finančných operácií, síce medziročne poklesli, ale objem daňových príjmov a v rámci nich výnosu dane z príjmov fyzických osôb poukázaného územnej samospráve sa v porovnaní s rokom 2011 veľmi mierne zvýšil.

Obce očakávali vo svojich rozpočtoch medziročný nárast výnosu dane z príjmov fyzických osôb poukázaného územnej samospráve a jeho objem vo výške 1,222 mld. eur. Tieto predpoklady sa však nenaplnili, objem podielových daní bol v porovnaní s rozpočtom nižší o 2,07 % a dosiahol čiastku necelých 1,197 mld. eur.

Medziročne rýchlejším tempom ako celkové príjmy poklesol objem celkových výdavkov municipalít a ich rozpočtových organizácií a výsledok rozpočtového hospodárenia municipalít sa v porovnaní s rokom 2011 zlepšil.

Celkové výdavky municipalít medziročne poklesli o 5,75 % na 3,627 mld. eur. Tento trend bol dôsledkom najmä medziročného zníženia objemu kapitálových a finančných výdavkov.

Výrazne najväčší podiel na celkových výdavkoch si udržali bežné výdavky, ktoré zahŕňajú najmä platby za mzdy, platy, tovary a služby, poistné a bežné transfery - najmä príspevky a dotácie jednotlivcom, neziskovým právnickým osobám, príspevkovým organizáciám, rozpočtovým organizáciám, splátky úrokov a ostatné platby súvisiace s úvermi. Bežné výdavky si ako jediné z výdavkov v porovnaní s rokom 2011 zvýšili svoj objem, a to o 5,15 % na 2,737 mld. eur.

Saldo celkového rozpočtu, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, vrátane finančných operácií, bolo za SR celkom v rokoch 2011 aj 2012 kladné. Vyššie tempo medziročného poklesu celkových výdavkov v porovnaní s tempom poklesu celkových príjmov o 0,40 percentuálneho bodu viedlo k lepšiemu výsledku rozpočtového hospodárenia municipalít, nakoľko saldo ich celkového rozpočtu medziročne vzrástlo o 4,95 %.

Spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového. Obom registrom firma zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier.

Spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau je prevádzkovateľom informačného portálu Univerzálny register Plus obsahujúceho komplexné informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane informácií o ich platobnej disciplíne. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

VČERA - 14:42Ekonomické

Slovenská inovačná a energetická agentúra a Združenie miest a obcí Slovenska v piatok podpísali memorandum o spolupráci pri dekarbonizácii a zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov.

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

VČERA - 13:24Ekonomické

Európska komisia v piatok oznámila, že vyplatila 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci + pre Ukrajinu v celkovej hodnote 18 miliárd eur na rok 2023.

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

VČERA - 11:56Ekonomické

Automobilka Volvo už má list vlastníctva k odkúpeným pozemkom aj vydané stavebné povolenie na výstavbu nového závodu vo Valalikoch.

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

VČERA - 11:42Ekonomické

SaS navrhuje rýchlejšie čerpanie eurofondov aj prostredníctvom pomoci menším obciam a mestám pri príprave projektov.

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

22:19 21.09.2023Ekonomické

Ide o preventívne opatrenie na ochranu spotrebiteľov.