Poslanci riešili vodu, Žiga sa musel ospravedlniť Mezenskej

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Verbálna roztržka vo štvrtok ukončila diskusiu o ústavnom zákone o ochrane vody v parlamente. Poslankyňu NR SR Helenu Mezenskú (OĽaNO) rozčúlilo, keď minister životného prostredia Peter Žiga nazval petíciu za záchranu slovenskej pôdy štrajkom. Mezenská je členkou petičného výboru tejto petície.
Súvisiace:
Oznamovatelia korupcie budú chránení, zákon dostal zelenú
Slovákov čaká tretia zbraňová amnestia, bude trvať pol roka
Smer a opozícia sa blížia k dohode o ochrane vody v ústave
Žiga hovorí o zbytočnej politizácii témy
Žiga na záver rozpravy uviedol, že téma vody bola zbytočne spolitizovaná. "Voda nie je téma, ktorou by sa mala robiť politika. Vodu vláda vníma ako strategickú surovinu a takto sme pripravili aj dokumenty, o ktorých sme chceli rokovať, teda zákon o vode a teraz ústavný zákon," uviedol Žiga. Opozícia sa podľa neho túto tému snažila spolitizovať, ale nakoniec sa našlo spoločné stanovisko znenia zákona.
Podľa ministra, keď sa tvorí dikcia zákona, niekedy dochádza k absurdnostiam. "Aby sme vyvrátili všetky pochybnosti o zlej interpretácii paragrafu, pristúpili sme k dohodnutému zneniu," povedal. Kresťanskí demokrati do zákona presadili ustanovenie, aby pri vývoze vody mohli ľudia pre svoju potrebu vyvážať pitnú vodu do zahraničia aj v iných ako spotrebiteľských obaloch. Otázna je podpora návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa okrem vody chránilo aj nerastné bohatstvo. Minister tvrdí, že návrh by podporil, ale bude záležať na poslancoch Smeru-SD, ako sa k nemu postavia.
Poslanci diskutovali o zákaze vývozu vody
Poslanci vo štvrtok diskutovali o novele ústavy, ktorá zakazuje vývoz vody mimo územia Slovenska. Návrh vládneho Smeru-SD dopĺňa článok 4, ktorý zakotvuje, že nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.
Po novom do článku pribudne odsek, ktorý deklaruje, že vodu odobratú z vodných útvarov na území Slovenskej republiky nie je možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami alebo potrubím. Výnimka zo zákazu bude možná len v prípade cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Zákaz vývozu sa nevzťahuje na prírodnú a minerálnu vodu balenú do fliaš. Rovnako sa nemá vzťahovať ani na vývoz pre osobnú spotrebu.
Opozícia v prvom čítaní za novelu nehlasovala. Opoziční poslanci návrhu vyčítali nejednoznačnosť a politický marketing.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

PS: Potrebujeme akcieschopnejšiu Európu, ktorá je pripravená čeliť hrozbám
Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.