• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.1.2021Meniny má Dalibor
Bratislava

Únia stopla Slovensku peniaze z eurofondov určené na dopravu

  • 17:59 20.02.2013
  • BRATISLAVA
Únia stopla Slovensku peniaze z eurofondov určené na dopravu

Európska komisia (EK) prerušila platby v Operačnom programe Doprava (OPD) pre zásadné pochybenie ministerstva dopravy pod vedením Jána Figeľa.

Agentúru SITA o tom v stredu informoval rezort dopravy s tým, že pracovníci riadiaceho orgánu programu totiž ešte v roku 2011 do Bruselu zaslali žiadosti na preplatenie 5,4 mil. eur.

Tie však podľa pravidiel Európskej komisie nie sú financovateľné z eurofondov. Keďže miera chybovosti v operačnom programe podľa rezortu dopravy prekročila povolenú hranicu, komisia automaticky prerušila preplácanie žiadostí. Ministerstvo okamžite začalo rokovať s Európskou komisiou s cieľom odstrániť tieto chyby z minulosti. Rozhodnutie z Bruselu očakáva v priebehu marca.

V Bruseli sú momentálne predložené dve žiadosti o platbu v sume 44 mil. eur. Kým sa problém nepodarí vyriešiť, nebudú preplácané ani žiadne iné žiadosti v budúcnosti.

"Ide o ďalší príklad toho, v akom stave sme zdedili ministerstvo po Jánovi Figeľovi. Nariadil som audit všetkých ostatných dokumentov OPD, aby sme zistili, či nám nehrozia ďalšie podobné míny kvôli neschopnosti bývalého vedenia," vyhlásil minister dopravy Ján Počiatek.
Schvaľovali sa práce navyše

Európska komisia oznámila ministerstvu dopravy prerušenie uhrádzania priebežných žiadostí o platbu listom v piatok 15. februára. Dôvodom sú výsledky národného auditu z roku 2012. Ten zistil závažné nedostatky pri overovaní oprávneností výdavkov v roku 2011.

Audit zistil, že riadiaci orgán OPD schvaľoval neoprávnené výdavky prijímateľom eurofondov, najmä Národnej diaľničnej spoločnosti. Išlo o práce navyše, ktoré neboli vynútené nepredvídateľnými okolnosťami, napríklad zmenou typu stredových zvodidiel na základe požiadavky investora, zmenou prístupových komunikácií na stavbu či nesúladom medzi projektovou dokumentáciou a skutočnosťou, resp. výmenou podložia z dôvodu nevyhovujúcich statických skúšok.

"Preplatené neoprávnené výdavky národný audit vyčíslil na 5 410 283 eur. Ide o dvanásť faktúr, ktoré boli riadiacemu orgánu predložené v priebehu augusta až novembra 2010. Neoprávnené výdavky sa týkali najmä projektu D1 Sverepec - Vrtižer (vo výške 5,32 mil. eur) a v menšej miere tiež projektov v rámci Technickej pomoci OPD," uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Podľa Figeľa Počiatek pokrytecky bráni Vážneho

Predseda KDH Ján Figeľ reagoval, že Počiatek pokrytecky bráni svojho kolegu z vlády Ľubomíra Vážneho, počas ktorého ministrovania sa celý projekt realizoval.

"Všetky podpisy, vrátane dodatkov, sú maslom a plnou zodpovednosťou prvej vlády Roberta Fica, ktorej bol Počiatek členom," uviedol exminister dopravy. Dokonca celé dielo bolo konzorciu, ktoré viedol Váhostav, za Ľubomíra Vážneho zaplatené.

Počas predošlej vlády podľa neho iba dobehli refundácie, ale neboli podpísané zmluvy zmenových konaní alebo dodatky. "Preto s tým nemôžeme mať nič spoločné a ide iba o Počiatkovu lož. Nech Počiatek zverejní všetky dokumenty a nech sa neskrýva iba za lži, ktoré vyplývajú z jeho neschopnosti riadiť takýto megarezort," uzavrel Figeľ.

Celková chybovosť bola 3,33 %

Aj keď neoprávnené výdavky medzitým NDS vrátila späť na účet ministerstva dopravy a ministerstva financií, orgán auditu vypočítal OPD celkovú chybovosť za schválenie neoprávnených výdavkov deklarovaných v období od 1. januára do 31. decembra 2011 vo výške 3,33 %.

"Toto percento prekračuje prípustnú mieru chybovosti podľa nariadení Európskej komisie, a preto sa komisia rozhodla prerušiť preplácanie žiadostí o platbu z OPD," dodal Kóňa. Ministerstvo dopravy už začalo robiť kroky k odblokovaniu platieb a rozhodnutie Európskej komisie očakáva v priebehu budúceho mesiaca.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
O budúci priemyselný park v Rimavskej Sobote už majú záujem dvaja investori

O budúci priemyselný park v Rimavskej Sobote už majú záujem dvaja investori

DNES - 15:49Ekonomické

Nový priemyselný park by mohol zamestnať do 800 ľudí.

Google podporí viaceré európske projekty, pomôže aj Slovensku

Google podporí viaceré európske projekty, pomôže aj Slovensku

DNES - 14:23Ekonomické

Spoločnosť Google v rámci výzvy Google.org Impact Challenge finančne podporí projekty z regiónu strednej a východnej Európy – vrátane Slovenska – zamerané na digitálnu inklúziu. Firma o tom informovala v stredu.

Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch

Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch

DNES - 11:32Ekonomické

Akcie čínskeho internetového giganta Alibaba v stredu prudko vzrástli, o viac ako 8 %, po tom, ako sa jeho zakladateľ, miliardár Jack Ma, objavil na verejnosti, prvýkrát od konca októbra.

Klientov Sociálnej poisťovne otravujú podvodníci, takémuto podvodu nenaleťte

Klientov Sociálnej poisťovne otravujú podvodníci, takémuto podvodu nenaleťte

VČERA - 18:33Ekonomické

Podvodníci sa snažia zneužiť situáciu, keď pobočky Sociálnej poisťovne aktuálne fungujú v červenom, obmedzenom režime, uviedol v utorok Marian Škotka z odboru komunikácie s verejnosťou SP.

Heger: Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu

Heger: Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu

VČERA - 17:53Ekonomické

Minister financií na utorkovom zasadnutí Rady Európskej únie pre hospodárske a finančné záležitosti predstavil hlavné priority slovenského Plánu obnovy.