Česi pomôžu Kurdom, pošlú im zásielku munície
- 16:14 11.09.2014
- PRAHA

Česká vláda pošle prvú zásielku munície kurdským silám v Iraku na budúci týždeň, oznámilo vo štvrtok ministerstvo obrany.
Obama oznámil útoky na Sýriu, islamistov nazval rakovinou
Vláda v Prahe súhlasila v auguste s dodávkou munície do samopalov značky Kalašnikov, granátometov ako aj ručných granátov Kurdom v ich boji proti povstalcom Islamského štátu, ktorí obsadili veľké oblasti severného Iraku. Zbrane a muníciu Kurdistanu, časti severného Iraku, prisľúbili aj Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Chorvátsko, Kanada a Albánsko.
Sunnitskí povstalci z Islamského štátu obsadili rozsiahle územia na severe Iraku aj v Sýrii, kde následne vyhlásili islamský kalifát. Medzinárodné spoločenstvo považuje sunnitských islamistov za globálnu hrozbu.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.