Sobota, 18.5.2024Meniny má Viola
13°Bratislava

• 19:29 17.07.2014
  • SAINT ÉTIENNE

Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi opäť len veľmi tesne ušlo víťazstvo v etape na Tour de France. Šprintérsky líder tímu Cannondale skončil druhý vo štvrtkovej 12. etape z Bourg-en-Bresse do Saint Étienne (185,5 km).

Všetky informácie z Tour de France nájdete -----> TU

V záverečnom špurte Sagan prehral iba s Nórom Alexandrom Kristoffom z tímu Kaťuša. Pre 24-ročného Sagana je to už štvrté druhé miesto v 101. ročníku TdF. Tretí skončil domáci šprintér tímu FDJ.fr Arnaud Démare.

"Nádherný pocit, na ktorý som čakal od detstva. Vlani som bol v etape na Tour druhý, teraz som sa dočkal víťazstva. Výbornú prácu odviedol v závere Luca Paolini, pekne mu ďakujem. Doprajem si trochu šampanského, ale nie veľa. Zajtra nás čaká náročná etapa," komentoval víťazný Kristoff na serveri Le Tour.

Saganovi po etape opäť obliekli zelený dres lídra bodovacej súťaže, v ktorej zvýšil svoj náskok pred Francúzom Bryanom Coquardom už na 152 bodov.

Na čele celkovej klasifikácie zostal Talian Vincenzo Nibali z tímu Astana s náskokom 2:23 min pred Austrálčanom Richiem Portem (Sky) a 2:47 min pred Španielom Alejandrom Valverdem (Movistar).

Ďalšia z mierne zvlnených etáp s horskými prémiami nižších kategórií na ceste do Álp priniesla únik už po 12 km. Vpredu sa sformovala pätorka Sebastian Langeveld (Garmin-Sharp), Gregory Rast (Trek), Simon Clarke (Orica), David De La Cruz (NetApp) a Florian Vachon (Bretagne-Séché), ktorá si čoskoro vybudovala až takmer päťminútový náskok. Šprintérska prémia na 40. km sa skončila triumfom Francúza Vachona.

Odporúčame aj:

Obrazom: Sagan nemal šťastie, prešpurtoval ho Kristoff

Trápenie bolo zbytočné, Talansky prehral boj samého so sebou

Obrazom: Najkrajšie momenty 11. etapy Tour de France

Neohrozený líder bodovacej súťaže Peter Sagan si došiel po 5 bodov na 11. mieste. Prvé dve horské prémie štvrtej, resp. tretej kategórie na 59. a 83. km vyhral Španiel De La Cruz. Neskôr však spadol a z pretekov odstúpil. Medzičasom zostala vpredu dvojica Langeveld - Clarke a v tomto poradí aj prešli horskou prémiou na Col des Brosses na 138. km.

Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom bol už na čele sám Austrálčan Clarke a stihol ešte vyhrať poslednú horskú prémiu dňa a získať 1 bod do vrchárskej súťaže. Potom ho dostihli dvaja jazdci tímu Europcar Cyril Gautier a Perrig Quémeneur, ale pelotón bol 10 km pred cieľom už na dohľad.

Dvojica Gautier - Clarke bojovala ešte chvíľku, ale podľa predpokladov neodolala sile šprintérskych tímov v pelotóne. Záverečných 5 km sa zmenilo na boj o čo najlepšiu východiskovú pozíciu do záverečného špurtu. Napriek dobrej práci tímu Cannondale zostal Sagan 1 km pred cieľom vpredu z talianskeho zoskupenia už len sám a napokon v súboji o etapové víťazstvo tesne prehral s Nórom Kristoffom.

Výsledky - Tour de France:

12. etapa (Bourg-en-Bresse - Saint Étienne, 185,5 km): 1. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 4:32:11 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Arnaud Démare (Fr.) FDJ.fr, 4. Michael Albasini (Švaj.) Orica GreenEdge, 5. Ramunas Navardauskas (Litva) Garmin-Sharp, 6. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma Quick-Step, 7. Daniela Bennati (Tal.) Tinkoff-Saxo, 8. Bryan Coquard (Fr.) Team Europcar, 9. Daniel Oss (Tal.) BMC Racing, 10. Samuel Dumoulin (Fr.) AG2R La Mondiale,... 52. Peter Velits (SR) BMC Racing - všetci v rovnakom čase ako víťaz.

Poradie po 12. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 51:31:34 h, 2. Richie Porte (Aus.) Sky +2:23 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +2:47, 4. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale +3:01, 5. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +3:47, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team +3:56, 7. Jean-Christophe Péraud (Fr.) AG2R La Mondiale +3:57 8. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +4:08, 9. Jurgen van den Broeck (Belg.) Lotto-Belisol +4:18, 10. Jacob Fuglsang (Dán.) Astana +4:31,... 30. Peter Velits BMC Racing +24:24, 34. Peter Sagan (obaja SR) Cannondale +41:08

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 341 bodov, 2. Coquard (Fr.) 189, 3. Kristoff (Nór.) 172

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Rodríguez (Šp.) 51 bodov, 2. Voeckler (Fr.) 34, 3. T. Martin (Nem.) 26

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Bardet 51:34:35 h, 2. Pinot (obaja Fr.) +46, 3. Kwiatkowski (Poľ.) +1:38