Ukrajinci odpovedajú tvrdo, stíhačky zabíjajú povstalcov
- 16:44 12.07.2014
- KYJEV

Ukrajinské vojenské lietadlá bombardovali v sobotu pozície separatistov pozdĺž hraničného frontu, pričom im podľa vlastných údajov spôsobili rozsiahle škody.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Terčmi boli pozície, odkiaľ separatisti odpálili rakety na motorizovanú brigádu v piatok. Útok si okrem 23 mŕtvych vyžiadal aj takmer stovku zranených.
Ukrajinci zničili základňu povstalcov
Ukrajinské lietadlá v sobotu zasiahli ciele pri Donecku, hlavnej bašte povstalcov na východe, pričom zničili základňu pri meste Dzeržynsk, uviedol hovorca "protiteroristickej operácie" Andrij Lysenko. "Podľa predbežných odhadov ukrajinskí piloti zabili okolo 500 (povstaleckých) bojovníkov a zničili dve obrnené vozidlá," povedal Lysenko novinárom.
Pri skoršom útoku na základňu pri Perevalsku, severne od Donecku, podľa hovorcu zneškodnili dva tanky, 10 obrnených vozidiel a ďalších "asi 500" povstalcov.
Povstalci odmietli, že utrpeli také ťažké straty, intenzívne ostreľovanie zo strany armády však potvrdili. Lysenko dodal, že pri vojenskej operácii, ktorá sa začala už v piatok, zomrelo aj päť ukrajinských vojakov.
Povstalci dostanú to, čo si zaslúžia
Ukrajinský prezident Porošenko vyhlásil, že jeho sily "nájdu a zničia" proruských separatistov zodpovedných za raketový útok, pri ktorom v piatok zahynulo 23 ukrajinských vojakov. Išlo o najkrvavejší útok, odkedy prezident koncom júna ukončil jednostranné prímerie.
"Za život každého vojaka militanti zaplatia desiatkami svojich vlastných. Ani jediný terorista sa nevyhne zodpovednosti, každý dostane, čo si zaslúži," uviedol Porošenko v stanovisku na svojej webovej stránke po mimoriadnom stretnutí svojich bezpečnostných šéfov.
Súvisiace:
Krvavý útok na ukrajinskú armádu, povstalci použili rakety
Lídri Francúzska a Nemecka podporili Rusko, chcú prímerie
Na východe Ukrajiny padli vojaci, armáda chystá prekvapenie
Únia rozšírila zoznam sankcionovaných, pribudli separatisti
Zaútočili v skorých ranných hodinách
Pri piatkovom útoku proruských separatistov raketometmi Grad ruskej výroby na ukrajinské sily pri hranici s Ruskom zahynulo 19 vládnych vojakov a štyria pohraničníci.
Proruskí separatisti zaútočili na vládne sily približne o piatej hodine ráno na rusko-ukrajinskej hranici v Luhanskom regióne.
Vládne jednotky v posledných dňoch získavali v boji so separatistami prevahu, keď ich vytlačili z mesta Slovjansk na východe Ukrajiny s väčšinovo ruskou populáciou. Povstalci sa však stiahli do Donecka a Luhanska, ktoré už pred tým vyhlásili nezávislosť od Ukrajiny.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.