Bratislava určila presné miesta, kde je zakázané piť alkohol

Nové všeobecne záväzné nariadenie mesta o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejne prístupných miesta bude platiť od 15. júla.
Pitie alkoholu na verejných priestranstvách v Bratislave opäť upravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). V nových pravidlách, ktoré budú platiť od 15. júla, sú presne vymenované miesta, na ktorých je pitie alkoholu zakázané.
Nariadenie mesta po novom zakazuje alkohol napríklad na konkrétnych námestiach v Bratislave, v parkoch, pred supermarketmi či obchodnými centrami i v niektorých vnútroblokoch.
Priestranstvá so zákazom budú označené
Nové pravidlá naďalej zakazujú piť alkohol v blízkostí škôl a školských zariadení, cintorínov a zdravotníckych zariadení. Popíjať alkohol sa nesmie ani pri kostoloch, detských ihriskách a po novom i na zástavkách a nástupištiach mestskej hromadnej dopravy. Verejné priestranstvá, kde je podľa nového nariadenia alkohol zakázaný budú neskôr označovať piktogramy a značky. Podľa vedenia mesta, pri príprave pravidiel na reguláciu pitia alkoholu na verejnosti sa inšpirovali v susednej Prahe.
Zákaz o pití alkoholu na verejne prístupných miestach sa však nevzťahuje na terasy a vonkajšie sedenia reštaurácií alebo stravovacích zariadení. Alkohol nové nariadenie povoľuje aj na podujatiach, ktoré organizuje hlavné mesto alebo mestské časti či na predajných alebo propagačných podujatiach organizovaných so súhlasom bratislavskej radnice alebo mestských častí.
Na námestí v centre mesta sa napríklad každoročne organizujú populárne Vianočné trhy a sú tu i terasy reštaurácií, kde by nebolo účelné pitie alkoholu zakázať. Takáto výnimka v nových pravidlách sa však nepozdávala mestskému poslancovi Jozefovi Uhlerovi (SDKÚ-DS), ktorý upozornil na to, že podľa nového VZN sa mesto stavia do akejsi významnejšej pozície oproti niekomu inému.
"Ak mesto organizuje akciu, tak v zmysle paragrafu 2 odsek jedna neexistuje zákaz. Ak ju organizuje niekto iný, tak ten zákaz platí," vysvetlil Uhler s tým, že podľa neho to nie je v poriadku.
Nemajú vznikať pochybnosti
Novým VZN mesto reaguje na protest prokurátora a mení tým nariadenie z roku 2013 i na vlaňajšie zmeny v zákone. Prokurátor totiž mestu vyčítal napríklad to, že zákaz alebo obmedzenie predaja, podávania alebo požívania alkoholických nápojov sa nemôže týkať plošne všetkých verejne prístupných miest.
Podľa prokurátora majú byť tieto miesta určené jasne a presne tak, aby o tom nevznikli žiadne pochybnosti a verejnosť musí mať možnosť oboznámiť sa s miestami, kde je alkohol zakázaný.
Prokurátor mestu vyčítal tiež výnimku zo zákazu, ktorá predaj a pitie alkoholu povoľuje na akciách organizovaných mestom či mestskými časťami. Podľa neho výnimku zo zákazu zákon neumožňoval. Medzičasom sa však zákon zmenil a určenie takejto výnimky z nariadeného zákazu povolil.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.