• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Európski lídri dali Rusku ultimátum, hrozia sankciami

  • 7:11 28.06.2014
  • BRUSEL
Európski lídri dali Rusku ultimátum, hrozia sankciami

Hlavným výsledkom piatkového summitu Európskej únie v Bruseli je ultimátum Rusku v súvislosti s krízou na Ukrajine. Po skončení rokovaní v sídle Európskej rady v Bruseli to potvrdil aj slovenský premiér Robert Fico. Presná podoba prípadných ďalších reštrikčných opatrení voči Moskve však zatiaľ známa nie je.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

"Bolo prijaté rozhodnutie, že do pondelka by malo byť naplnených niekoľko bodov," uviedol Fico v odkaze na oficiálne prijatý dokument, v ktorom lídri členských štátov apelujú tak na proruských separatistov na východe Ukrajiny, ako aj na samotné Rusko. To by malo podľa nich "aktívne využiť svoj vplyv na ilegálne ozbrojené skupiny a zastaviť prílev zbraní a militantov cez hranicu" s Ukrajinou.

Podporujú mierový plán Porošenka

Únia vyzýva aj na okamžité prepustenie všetkých zajatých rukojemníkov vrátane členov pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Pokiaľ k týmto rozhodnutiam príde do 30. (júna), tak sa môžeme baviť o ďalšom uvoľňovaní napätia," dodal Fico.

V prijatom dokumente Brusel taktiež vyzýva na uvoľnenie troch hraničných prechodov na východe Ukrajiny, ktoré pred časom obsadili separatisti. Únia zároveň vyjadruje podporu mierovému plánu prezidenta Petra Porošenka, ktorého súčasťou je aj vyhlásenie prímeria. To by sa malo najnovšie predĺžiť až do pondelka. Na 16. júla zvolali lídri ďalší summit, na ktorom chcú diskutovať aj o ďalšom postupe v súvislosti s krízou na Ukrajine.

Rozdeľovať budú najvyššie posty

Témou bude aj rozdeľovanie najvyšších postov v rámci únie po tom, ako sa účastníci summitu definitívne zhodli na nominácii Jeana-Clauda Junckera za nového predsedu Európskej komisie. Prvýkrát sa tak nestalo prostredníctvom všeobecného konsenzu, ale až po hlasovaní. Proti Junckerovi ako novom šéfovi EK bol totiž britský premiér David Cameron a jeho maďarský kolega Viktor Orbán.

Súvisiace:

Separatisti v Donecku prepustili štyroch pozorovateľov OBSE

Ukrajina uzavrela prelomovú dohodu s Úniou, Rusko sa vyhráža

Putinov poradca nazval ukrajinského prezidenta nacistom

Fico ďalej potvrdil, že témami summitu boli aj ekonomické otázky vrátane spoločnej energetickej politiky a boja proti klimatickým zmenám. "Slovenská republika nebude podporovať ukazovateľ povinného podielu obnoviteľných energií," potvrdil slovenský premiér.

Ako dodal, SR síce súhlasí so znižovaním emisií skleníkových plynov, nie však v miere, ktorú navrhujú lídri niektorých krajín. Rozhodnutie o týchto otázkach by malo padnúť až najskôr na pravidelnom októbrovom zasadnutí Európskej rady.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.