• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
20°Bratislava

Škandál s odpočúvaním Tuskovi nezlomil väz, vláda má dôveru

  • 7:11 26.06.2014
  • VARŠAVA
Škandál s odpočúvaním Tuskovi nezlomil väz, vláda má dôveru

Poľský premiér Donald Tusk v stredu získal dôveru parlamentu. Požiadal o ňu v stredu v súvislosti s odpočúvacím škandálom, ktorý na vládu vrhol nepriaznivého svetlo.

Hlasovanie sa uskutočnilo v neskorých hodinách a dôveru vláde vyslovilo 237 poslancov, pričom potrebných bolo 231 hlasov. Iniciatíva bola očividne taktikou Tuska ako ukázať, že napriek uniknutým nahrávkam je jeho koalícia pevná a pripomenul tak tiež opozícii, že nemá dostatok hlasov na zosadenie jeho vlády.

Uskutočniť hlasovanie chcel čo najrýchlejšie, keďže vo štvrtok odchádza na summit európskych lídrov v Bruseli. Vtedy už potreboval vedieť, či sa môže o parlament oprieť.

Súvisiace:

Wprost má ďalšiu kompromitujúcu nahrávku poľskej vlády

Zásah proti časopisu bol podľa vlády neprimeraný

Vládni agenti prišli poľskému redaktorovi zhabať počítač

Poliaci po škandále s nahrávkou zvažujú predčasné voľby

Tajné nahrávky zverejnil poľský časopis Wprost. V nedeľu publikoval prepis konverzácie Sikorského, ktorý telefonicky diskutuje s bývalým šéfom rezortu financií Jacekom Rostowským. Sikorski na nahrávke údajne hovorí o tom, že spojenectvo medzi Poľskom a Spojenými štátmi "je škodlivé, pretože vytvára falošný pocit bezpečnosti".

Wprost stál aj za odhalením súkromného rozhovoru medzi guvernérom centrálnej banky Marekom Belkom a ministrom vnútra Bartlomiejom Sienkiewiczom, kde nevyberaným spôsobom hovoria o svojich kolegoch a potrebe odvolať vtedajšieho ministra financií, čo sa neskôr naozaj stalo. Wprost odmietol prezradil zdroj tajných nahrávok.

Prokuratúra následne uskutočnila v sídle týždenníka raziu po tom, ako im redaktor odmietol vydať záznam, ktorého vyhotovenie v jednej z varšavských reštaurácií vyšetrujú ako trestný čin. Viaceré medzinárodné organizácie to označili za zásah do slobody médií v Poľsku.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

DNES - 9:53Zahraničné

Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

DNES - 9:48Zahraničné

Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976

DNES - 8:29Zahraničné

V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny

DNES - 6:34Zahraničné

Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených

DNES - 6:32Zahraničné

Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.