• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
23°Bratislava

Povstalci ISIL dobýjajú Irak, zmocnili sa strategického bodu

  • 21:38 22.06.2014
  • ANBAR
Povstalci ISIL dobýjajú Irak, zmocnili sa strategického bodu

Sunnitskí ozbrojenci z organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) v nedeľu dobyli ďalšie iracké mestá v západnej provincii Anbar. Kontrolujú už aj strategicky položenú Rutbu nachádzajúcu sa na ceste medzi Bagdadom a Jordánskom.


"Armádne jednotky sa v nedeľu ráno stiahli z miest Ráwa, Aná a Rutba a ISIL následne nad nimi okamžite získal kontrolu," cituje agentúra Reuters nemenovaného predstaviteľa irackých ozbrojených zložiek.

ISIL dobyl už aj hraničný prechod v Jordánsku v západnom Iraku. Informuje o tom spravodajský portál britskej stanice BBC. Ozbrojenci pritom kontrolujú už tri hraničné prechody v irackej najľudnatejšej provinciii Anbar vrátane sýrskych.

Niektoré zdroje hovoria o tom, že separatisti majú pod kontrolou až 90 percent územia Anbaru.

Iracká armáda ešte v sobotu priznala, že prišla o mesto al-Kajm, kde sa nachádza dôležitý hraničný prechod so Sýriou. Deň trvajúce boje si tam vyžiadali desiatky obetí.

Odporúčame:

Sýrska armáda bombardovala mesto obsadené militantmi z ISIL

Bojovníci z ISIL obsadili kľúčové mestá na východe Sýrie

Iracký duchovný vodca obviňuje premiéra z krízy v krajine

Vojenská akcia bude nevyhnutná, hovorí o Iraku generál USA

Islamisti z cudziny vyzývajú moslimov, aby prišli bojovať


Hovorca irackej armády stiahnutie vojakov zo spomínaných miest označil za "taktický krok". Dobytie al-Kajmu de facto znamená, že hranica Iraku sa vďaka militantom z ISIL posunula, keďže militanti ovládajú aj viaceré sýrske mestá v regióne.

ISIL vznikol odštiepením od teroristickej siete al-Kájda, ktorá údajne skupinu považovala za príliš extrémnu. Ozbrojenci chcú vytvoriť vlastný islamský štát v sunnitmi obývaných oblastiach Iraku ako aj v historickom regióne Levanta, teda aj v dnešnej Sýrii.

Sunnitskí moslimovia tvoria v Iraku menšinu a sťažujú sa na utláčanie zo strany väčšinových šiitov. Vo väčšine arabských krajín je pritom pomer opačný. Zosadený iracký diktátor Saddám Husajn preferoval menšinových sunnitov a väčšinových šiitov utláčal.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

DNES - 9:53Zahraničné

Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

DNES - 9:48Zahraničné

Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976

DNES - 8:29Zahraničné

V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny

DNES - 6:34Zahraničné

Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených

DNES - 6:32Zahraničné

Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.