Vojenská akcia bude nevyhnutná, hovorí o Iraku generál USA
- 16:38 20.06.2014
- WASHINGTON

Spojené štáty by sa mali vrátiť do Iraku a bojovať proti miestnym povstalcom z Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL), ktorí postupne obsadzujú tamojšie mestá.
Súvisiace:
Nad Irakom krúžia americké stíhačky, operáciu odklepol Obama
Irak oficiálne požiadal USA o nálety proti militantom
Sunnitskí islamisti môžu zaútočiť v Británii, varuje Cameron
V piatkovom rozhovore pre britský denník The Daily Telegraph to povedal generál David Petraeus, ktorý v minulosti viedol spojenecké jednotky v oblasti. Preslávil sa tiež tým, že sa mu podarilo významným spôsobom zlepšiť irackú bezpečnostnú situáciu.
"Musíme si dávať pozor a byť nestranní, ak ponúkneme vojenskú pomoc. Ale rastúca hrozba zo strany ISIL-u znamená, že vojenská akcia bude nevyhnutná," myslí si Petraeus. Ako dodal, irackí povstalci predstavujú potenciálnu hrozbu "aj pre ďalšie krajiny". "Vyzerá to tak, že ide o viac ako len teroristickú skupinu," dodal generál.
Zásah v Iraku by mal byť cielený
Zároveň vyjadril "sklamanie" nad tým, že bezpečnostná situácia v Iraku sa opäť mení k horšiemu osem rokov po tom, ako sa mu v krajine podarilo významne zredukovať počet teroristických útokov. Zásah v Iraku by podľa neho mal byť "cielený", ale "obmedzený".
Petraeus sa po ukončení kariéry v armáde stal šéfom Ústrednej spravodajskej služby (CIA), z postu však odstúpil pre mimomanželský pomer s novinárkou Paulou Broadwellovou. Funkciu prevzal v septembri 2011 po tom, ako odstúpil z postu šéfa veliteľa spojeneckých vojsk v Afganistane.
Petraeusa oceňujú za pokrok v boji proti afganskému hnutiu Taliban a pri stabilizácii južných nepokojných regiónov. Svoju povesť si však vybudoval ešte predtým najmä v Iraku, kde takisto šéfoval spojeneckým jednotkám.
Irak potrebuje podľa Francúzska vládu národnej jednoty
Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius v piatok povedal, že Irak potrebuje vládu národnej jednoty so šiitským premiérom Núrím al-Málikím, alebo bez neho, aby porazil sunnitských povstalcov.
Irackého premiéra obvinil z neschopnosti vytvoriť národne komplexnejšiu vládu a zdôraznil, že teraz je urýchlene potrebné zapojiť umiernených sunnitov do vlády, aby sa nepostavili na stranu povstalcov Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL).
Bez takej zmeny Iraku hrozí, že v ňom prevezmú vládu islamisti z ISIL-u ktorí už dobyli sever krajiny, povedal Fabius v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu BFM. "Je to prvýkrát, čo teroristi hrozia prevzatím kontroly v celom štáte," dodal.
"Videli ste video, kde títo ľudia hrajú futbal a hlavami ľudí, ktorých zabili. Ak budú vládnuť v Iraku, viete si predstaviť, čo to bude znamenať," upozornil. francúzsky šéf diplomacie.
Boje vyhnali z domovov už vyše milióna ľudí
Viac než milión Iračanov už muselo opustiť svoje domovy pre pokračujúci ozbrojený konflikt medzi irackými silami a bojovníkmi zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL). Hovorkyňa Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Ariane Rummeryová televíznej stanici CNN povedala, že asi pol milióna ľudí ušlo zo západnej provincie Anbár, kde boli sunnitskí islamisti tento rok obzvlášť aktívni.
Ďalších skoro 500 000 opustilo minulý týždeň Mósul po tom, čo mesto padlo do rúk povstalcom z ISIL. Desaťtisíce ušli z domovov aj v provinciách Dijálá a Saláhaddín. V severozápadnej časti Iraku preto podľa Rummeryovej hrozí humanitárna kríza. Vysoký komisár pre utečencov António Guterres varoval, že problém by mohol spôsobiť aj odchod Iračanov do susedných krajín, kde sa už nachádzajú státisíce sýrskych utečencov.
Irackí utečenci najčastejšie mieria na kurdský sever krajiny, najmä do mesta Irbíl, kde je relatívny pokoj. Ďalší naopak odchádzajú na juh do mesta Basra. Napätie bolo vo štvrtok cítiť už aj na medzinárodnom letisku v Bagdade, kde na odlet z hlavného mesta čakali stovky ľudí. Povstalci z ISIL totiž hrozia, že obsadia aj Bagdad a momentálne sa od neho nachádzajú len asi 40 kilometrov, neďaleko mesta Bakúba.

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.