• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
26°Bratislava

Autorka Harryho Pottera nechce nezávislosť Škótska

  • 16:00 11.06.2014
  • LONDÝN
Autorka Harryho Pottera nechce nezávislosť Škótska

Autorka mimoriadne populárnych kníh o Harrym Potterovi britská spisovateľka J.K. Rowlingová vstúpila v stredu do "dusného" prostredia politiky v Británii, keď oznámila, že na boj proti nezávislosti Škótska poskytne milión libier (1,68 milióna eur). Škóti budú rozhodovať v referende 18. septembra, či opustia 300-ročné spojenectvo s Anglickom a stanú sa nezávislou krajinou.


Rowlingová, ktorá žije v škótskom Edinburghu, uviedla, že "zatiaľ, čo nezávislosť nám môže priniesť príležitosti, zároveň nesie so sebou aj vážne riziká". "Čím viac počúvam kampaň za nezávislosť, o to viac sa obávam jej minimalizovania a dokonca zamietania rizík," napísala Rowlingová na svojej webovej stránke.

Súvisiace:

Londýn varoval Škótsko, odtrhnutie od Británie bude nákladné

Briti sa snažia presvedčiť Škótov väčšími právomocami

Ak Škótsko bude nezávislé, zváži udelenie azylu Snowdenovi

Rowlingová sa obáva najmä následkov nezávislosti na ekonomiku a podporu medicínskeho výskumu v Škótsku. Známa spisovateľka prispela niekoľkými miliónmi libier na výskum sklerózy multiplex, ktorá zabila jej matku.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že tábor odporcov nezávislosti mierne vedie, no prívrženci samostatnosti Škótska vedú energickejšiu, lepšie financovanú kampaň. Mnohé známe britské osobnosti odmietli prezradiť, ako budú v referende hlasovať, hoci bývalý predstaviteľ filmového Jamesa Bonda Sean Connery patrí k prominentným prívržencom nezávislosti.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.