Slovenský fotograf zvečnil zaujímavé zákutia Paríža

Popredný slovenský fotograf, predstaviteľ Slovenskej novej vlny žijúci v Paríži, Peter Župník sa podpísal pod netradičný bedeker o kaviarňach Paríža.
Paríž digitálne aj čiernobielo
Zaľúbení do Paríža to je "75 príbehov, 89 digitálnych fotografií v špeciálnej úprave Petra Župníka, 16 veľkých čiernobielych fotografií, vyvolaných a domaľovaných autorom a následne skenovaných," informuje v popise publikácie spoluautorka knihy Andrea Puková. Titul vychádza vo vydavateľstve Petrus a jeho tvorcovia žiadali o podporu na jeho tlač a tiež na odmenu pre fotografa aj verejnosť. Cez český portál zameraný na dotovanie kultúrnych projektov Startovac.cz sa im ich plán v krátkom čase podaril splniť.
"Môžete čítať jednu kaviareň za druhou, ako sa číta príbeh alebo môžete knihu používať ako bedeker - sú tam všetky potrebné informácie o otváracích hodinách, či o tom, ako sa do ktorej kaviarne dostanete. No môžete tiež knižkou blúdiť len tak, ako sa blúdi Parížom. Na každom z týchto miest objavíte aspoň jedného spisovateľa či spisovateľku, ľudí, ktorí tu strávili kúsok života, nasťahovali sa sem, chtiac-nechtiac sa doň zaľúbili a napísali o ňom," napísala o knihe Andrea Puková.
Autor pridal aj fotoportréty
Každú z kaviarní sprevádza fotografický portrét od Petra Župníka. Konečnú podobu Zaľúbených do Paríža vytvoril Ján Šicko, ktorý si v týchto dňoch prevzal ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska 2013 za grafickú úpravu knihy Ivy Mojžišovej Škola moderného videnia, pripomenula v projekte venovanom podpore titulu Puková.
Viac o titule, ktorý sa vďaka podpore verejnosti dostane už v blízkej budúcnosti na pulty kníhkupectiev, možno nájsť na internetovej adrese Startovac.cz.
Video: Zaľúbení do Paríža
Rodák z Levoče, Peter Župník (1961) patrí medzi najvýznamnejších česko-slovenských fotografov svojej generácie. Študoval užitú fotografiu na Strednej škole umenia a remesiel v Košiciach a na pražskej FAMU. Od roku 1987 pracuje ako voľný fotograf.
V roku 1995 sa presťahoval do Paríža, kde žije a tvorí doteraz. Vystavoval na desiatkach samostatných aj kolektívnych výstav a jeho dielo mapuje niekoľko monografických kníh. Patrí medzi významných fotografov Slovenskej novej vlny.
"Takzvaná Generácia 1960, teda generácia slovenských študentov pražskej FAMU (Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení), ktorí v polovici osemdesiatych rokov výrazne vstúpili na scénu vtedajšej československej fotografie a následne ju, plní sily a tvorivosti, zdarne 'previedli' do rokov deväťdesiatych, sa do dejín zapísala pod názvom Slovenská nová vlna," napísali kurátori Tomáš Pospěch a Lucia L. Fišerová o Slovenskej novej vlne pri príležitosti výstavy tejto fotografickej skupiny.
Výstavu od decembra 2013 do marca tohto roka priniesla Galéria hlavného mesta Praha v Dome fotografie. Popri tvorbe Petra Župníka boli na výstave zastúpené aj diela od: Ruda Prekopa, Vasila Stanka, Tona Stana, Martina Štrbu, Mira Švolíka, Kamila Vargu a aj dnes už nežijúceho Jana Pavlíka.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.