Zo stresu vzniká v tele emocionálny odpad, treba sa ho zbaviť

Medzi najsilnejšie stresové faktory patrí strach zo smrti, úmrtie blízkeho človeka, ťažká choroba či problémy v zamestnaní.
V stresových situáciách vzniká podľa psychológa Dušana Fabiána v tele tzv. emocionálny odpad. "Človek má dve možnosti, buď ho vysýpa do seba, a potom trpí, alebo ho vysýpa na druhého, a potom trpia jeho blízki či spolupracovníci. Ideálne je vedieť ho spracovať," povedal. To možno urobiť napríklad športovaním, tancovaním, spievaním či maľovaním. Zvládnuť stres pomáhajú i špeciálne techniky, ktoré učia psychológovia.
"Stres je neodstrániteľný zo života a dokonca má aj istú užitočnosť. Stresológovia zistili, že mierny stres zvyšuje pracovnú výkonnosť," priblížil Fabián s tým, že so stresom narastá výkon. To platí nielen pre prácu, ale aj pre súkromný život. Upozornil však, že po prekročení istej hranice, ktorá je u každého iná, výkon a aktivita už nerastú. Naopak, človek sa zastaví a ide do úpadku.
Súvisiace:
Ako zvládnuť stres? Poradíme vám
Šesť z desiatich Slovákov trpí stresom v práci
Ako pokračoval, človeku začnú podobne ako v aute pri poruche blikať "kontrolky". Veci začína podľa jeho slov robiť s nechuťou, to, čo bolo samozrejmosťou, vzbudzuje strach alebo nechuť. Neskôr sa môžu začať pridávať bolesti hlavy, nespavosť a ľudia začnú siahať po liekoch i vyhýbať sa povinnostiam. Nakoniec sa prejavujú psychosomatické dôsledky stresu ako žalúdočné vredy, bolesti chrbtice či pocit rôznych blokov v organizme. "Signálov je celá kopa," skonštatoval psychológ.
S problémami sa však na odborníkov obráti málokto. Zo skúsenosti psychológa vyplýva, že ľudia skôr siahajú po rôznych náhradných prostriedkoch, ktoré však situáciu neriešia. Môže ísť o čaje, lieky, neskôr prichádza na rad alkohol a tzv. ľahké drogy. "Je veľmi nebezpečné piť v strese alkohol, to je najistejšia cesta, ako sa stať závislým," doplnil Fabián. Vplyv stresu pritom možno redukovať aj bez liekov psychogénnou cestou.
Medzi najsilnejšie stresové faktory patrí strach zo smrti, úmrtie blízkeho človeka, ťažká choroba či problémy v zamestnaní. Stres často ľudom spôsobujú aj pôžičky či hypotéky. Môže ho zapríčiniť aj pokuta od policajtov, zhrnul Fabián.
Sledujte video: 10 rád ako zvládnuť stres

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite
Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie
Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka
Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti
Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov
Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.