• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Video: 10 rád ako zvládnuť stres

  • 19:00 12.08.2013
  • BRATISLAVA
Video: 10 rád ako zvládnuť stres

Ako sa vyrovnať so stresovými situáciami? Ako zvládnuť stres? Aj v priloženom videu vám poradíme niekoľko osvedčených tipov na zvládnutie stresu.

Video nájdete na konci článku

Dýchanie

Pri obzvlášť stresujúcich situáciách pomáha správne dýchanie. Jednoducho sa skúste na chvíľu zastaviť a zhlboka sa nadýchnuť. Hlboké dýchanie pomáha okysličovať krv a zlepšuje krvný obeh v končatinách.

Pomoc vo forme správneho dýchania upokojí našu myseľ a zmierni svalové napätie. Vedci dokázali, že pokiaľ sa zameráte na správne dychové cvičenia, dokážete zmierniť stresovú situáciu.

Jedzte mango

Konzumáciou manga pomáhame upokojiť stres a okrem iných je toto ovocie výborným zdrojom vitamínov A, C, betakaroténu, draslíka a vlákniny. Mango však nepomáha iba pri strese ale pôsobí preventívne aj proti infekciám a chorobám z prechladnutia. Tiež pomáha oživiť farbu pokožky a vlasov. Mango pomáha aj pri poruchách zraku a šerosleposti.

Relaxácia

Keď máte pocit, že vás stres premáha, skúste zapojiť svoju predstavivosť. Pomyslite si v tej chvíli na miesto, kde sa cítite dobre. Pri odbúravaní stresu pomáhajú aj naše ďalšie zmysly. Predstavte si napríklad obľúbenú vôňu alebo zvuk. Je dokázané, že ľudom relaxačné formy pomáhajú zaháňať stres.

Relaxácia v kombinácii s dychovými cvičeniami môže priniesť doslova zázraky. A nie je to ani také náročne.

Vôňa citrusov

Skúste rozkrojiť pomaranč a privoňať si k nemu. Vôňa citrusu pomáha zvyšovať produkciu noradrenalínu, hormónu, ktorý pomáha nášmu telu zvýšiť aktivitu. Zároveň urýchľuje srdcový tep a tiež zvyšuje rozklad glykogénu na jednoduchšie monosacharidy.

Do prírody na prechádzku

Skúste si odpovedať na otázku: "Kedy naposledy som bol(a) vonku dlhšie ako hodinu?" Odpoveď mnohých možno prekvapí. Výhody čerstvého vzduchu sú nenahraditeľné.

Čítajte: Beh alebo chôdza? Čo je zdravšie?

Žiadne počítače, tablety, smartfóny a iné "vymoženosti" techniky. Len vy a príroda. Vyskúšajte to.

Antistresová čokoláda

Kvalitná tmavá čokoláda dokáže zázraky. Dokáže znížiť hodnoty kortizolu, tzv. stresového hormónu. Čítajte viac o kvalitnej tmavej čokoláde TU.

Rozcvička

Ak nemáte čas na prechádzky a pohyb, skúste sa aspoň rozcvičiť a ponaťahovať svaly strečingom. Keď trávite napríklad celý pracovný čas pred počítačom, krátky strečing vám určite pomôže.

Zelený čaj

Práve tento druh čaju obsahuje rastlinné antioxidanty polyfenoly. Má prospešné účinky vo viacerých smeroch, podľa výskumov dokonca znižuje riziko viacerých druhov rakoviny. Zároveň zlepšuje pamäť.

Oči si musia odpočinúť

Dlhé pozeranie do monitora, prípadne čítanie rôznych písomností naše oči unavuje. Skúste na pár minút pozerať von oknom. Jednoducho dajte čas svojim očiam, nech sa opäť zregenerujú.

Jóga - meditácia

V posledných rokoch sa aj u nás teší táto forma relaxácie čoraz väčšej obľube. Na západe je jóga chápaná väčšinou len ako telesné cvičenie. No nie je to tak. Ide aj o meditáciu, pomáhanie sa zdokonaľovať, premýšľať. Cvičenia techník jógy pomáha pri získavaní schopnosti neznervózňovať sa a prijímať veci tak ako sú. Zaujímavá forma, ktorá pomáha pri zvládaní stresu. Už ste skúsili jógu?

Nezabudnite na dýchanie.

Video: 10 rád ako zvládnuť stres

Zdroj: Info.sk, Wikipedia, Naturalsociety.com, Video: Youtube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť

Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť

DNES - 7:12Zdravie

Vajcia sú obľúbenou súčasťou raňajok. Niektorí si ráno bez nich a bez šálky teplej kávy ani nedokážu predstaviť. V čom sa skrýva riziko takejto kombinácie?

Koučka na vyhorenie: 10 tipov na vyváženie pracovného a súkromného života

Koučka na vyhorenie: 10 tipov na vyváženie pracovného a súkromného života

VČERA - 19:11Zdravie

K psychickej úľave často vedú malé a pomalé kroky. Toto odporúča koučka, ktorá si sama prešla vyhorením.

Pozor na trojuholníkové medzery medzi zubami! Čo znamenajú?

Pozor na trojuholníkové medzery medzi zubami! Čo znamenajú?

19:18 28.11.2023Zdravie

Trojuholníkové medzery medzi zubami môžu byť známkou okamžitej potreby zvýšenej starostlivosti. Čo si o nich myslia zubári?

Obľúbený čistiaci prostriedok má nežiadúce následky: Týmto podporujete šírenie superbaktérií

Obľúbený čistiaci prostriedok má nežiadúce následky: Týmto podporujete šírenie superbaktérií

21:21 26.11.2023Zdravie

Použitie prostriedku na čistenie domácnosti má určité negatívne dôsledky.

Lekári počas kolonoskopie ostali v šoku. Toto žilo v pacientovom čreve

Lekári počas kolonoskopie ostali v šoku. Toto žilo v pacientovom čreve

10:45 25.11.2023Zdravie

Lekári opísali kuriózny prípad vo vedeckom časopise.