V Srbsku začal štátny smútok, škody budú stáť miliardy eur
- 17:20 21.05.2014
- BELEHRAD

Ústup ničivých povodní v Bosne a Srbsku odhaľuje obrovský rozsah škôd, ktorých odstraňovanie bude stáť miliardy eur, čo si však ani jedna z krajín momentálne nemôže dovoliť. Do Bosny v stredu pricestovali predstavitelia EÚ a NATO, aby prerokovali možné kroky s miestnymi orgánmi vyjadrujúcimi obavy, že pohroma by mohla následkami na majetku prekonať vojnu v 90. rokoch.
Srbský premiér Aleksandar Vučič medzitým vyhlásil, že škody v jeho krajine presahujú 0,64 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo znamená, že Belehrad môže požiadať o podporu z fondov solidarity EÚ. Bosnianska i srbská vláda hovoria o potrebe medzinárodnej pomoci a v postihnutých oblastiach sa preto v najskoršom možnom termíne očakáva príchod medzinárodných expertov, aby zhodnotili situáciu.
Bosnianski predstavitelia uviedli, že povodne a stovky zosuvov po najvýdatnejších dažďoch za najmenej 120 rokov postihli počas šiestich dní štvrtinu tamojšej štvormiliónovej populácie. Vyše 100-tisíc obytných a iných budov je v dôsledku pohromy nepoužiteľných a viac ako milión ľudí nemá prístup k čistej vode. V Bosne ako krajine s jedným z najnižších HDP a najvyššou nezamestnanosťou v Európe navyše takmer nikto nemá svoj majetok poistený.
Odporúčame aj:
Srbsko aj Bosna vyhlásili štátny smútok za obete záplav
Obrazom: Na Balkáne sú najhoršie povodne za vyše sto rokov
Povodne zanechali v krajine rozsiahle škody aj na poľnohospodárskej pôde, čím utrpelo jedno z ťažiskových odvetví tamojšej ekonomiky. Srbská ministerka výstavby, dopravy a infraštruktúry Zorana Mihajlovičová v súvislosti s povodňami informovala o 3 500 kilometroch poškodených alebo zničených ciest a prerušení premávky na 30 percentách železničnej siete.
V Srbsku sa v stredu začal trojdňový štátny smútok za najmenej 22 obeťami povodní, ktoré Vučič označil najväčšiu pohromu v novodobých dejinách krajiny. Premiér v utorok opäť navštívil najhoršie postihnuté mesto Obrenovac, z ktorého postupne evakuovali takmer všetkých obyvateľov pre obavy z ďalšej povodňovej vlny. Susedná Bosna, kde voda zabila približne 40 ľudí, mala štátny smútok už v utorok.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.