• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 12.5.2025Meniny má Pankrác
Bratislava

Podľa Lajčáka voľby na Ukrajine vytvoria základ pre dialóg

  • 18:53 14.05.2014
  • BRATISLAVA
Podľa Lajčáka voľby na Ukrajine vytvoria základ pre dialóg

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dnes hovoril s námestníčkou Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických Victoriou Nulandovou o aktuálnom vývoji situácie na Ukrajine pred nachádzajúcimi prezidentskými voľbami.

Partneri sa zhodli, že prezidentské voľby, ktoré na Ukrajine budú 25. mája, sú mimoriadne dôležité pre obnovenie legitimity ukrajinskej vlády a pre stabilizáciu situácie v krajine. "Voľby vytvoria základ pre budúci celonárodný dialóg, ktorý Ukrajina vzhľadom na aktuálny vývoj nevyhnutne potrebuje," povedal Lajčák.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Kríza na Ukrajine je podľa šéfa slovenskej diplomacie testom transatlantického partnerstva, pričom zdôraznil potrebu pokračovať v úzkej koordinácii krokov členských krajín EÚ a USA pri hľadaní jej riešenia. Na zmeny bezpečnostného prostredia v Európe by podľa ministra malo adekvátne reagovať aj NATO počas summitu vo Walese začiatkom septembra. "Aliancia musí byť lepšie pripravená predvídať a rýchlo reagovať na neočakávané krízy v blízkosti jej hraníc," uviedol Lajčák.

Partneri sa venovali aj otázkam bilaterálnych vzťahov. Minister Lajčák v tejto súvislosti ocenil rokovanie s rezortným partnerom Johnom Kerrym vo Washingtone z marca tohto roku, pričom potvrdil záujem privítať na Slovensku najvyšších predstaviteľov vlády Spojených štátov pri príležitosti osláv 70. výročia SNP.

Odporúčame aj:

Rusi okupujú ukrajinské hranice, Briti posielajú stíhačky

Rusko postavilo Európu pred novú hrozbu, tvrdí Šebej

Na Ukrajine sa uskutoční prvý okrúhly stôl o riešení krízy

Separatisti útočili na Ukrajine granátometmi, zabili vojakov
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ: Na začiatku týždňa sa vráti prízemný mráz

SHMÚ: Na začiatku týždňa sa vráti prízemný mráz

VČERA - 19:25Domáce

Počas noci na pondelok (12. 5.) sa opäť môže na väčšine územia Slovenska objaviť prízemný mráz.

V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári

V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári

VČERA - 16:30Domáce

Štvorica maďarských turistov zablúdila v sobotu (10. 5.) večer mimo značeného turistického chodníka nad osadou Pod Rozsutec v Malej Fatre.

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

VČERA - 14:40Domáce

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou.

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá

VČERA - 14:17Domáce

O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a nezávislé médiá.

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina

VČERA - 13:57Domáce

Zástupcovia opozície sú presvedčení, že postoj Kremľa iba potvrdzuje nezáujem ruského prezidenta o reálne zastavenie bojov.