• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Tomáš Klus nahráva skladbu k rozprávke Tři bratři

  • 16:21 27.03.2014
  • BRATISLAVA
Tomáš Klus nahráva skladbu k rozprávke Tři bratři

Český spevák Tomáš Klus nahráva skladbu k pripravovanej rozprávke Tři bratři. Dvadsaťsedemročný hudobník v novinke režiséra Jana Svěráka stvárni aj jedného z bratov.

Jeho filmovými súrodencami budú Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula, pričom herecké obsadenie dopĺňajú Jiří Lábus, Zuzana Norisová, David Matásek či Ivana Chýlková. Rozprávku by mali české kiná začať premietať v auguste. "Bolo nebolo, trojica súrodencov vyrazí zo statku do sveta, aby sa polepšili. A skončí to dobre," uviedol na margo filmu Jan Svěrák.

Cesta Tomáša Klusa k hudbe nebola prama

Tomáš Klus vyrastal v hudobnom prostredí, no jeho cesta k piesňam nebola priama. Kedysi bol totiž vrcholovým športovcom. V roku 2002 získal zlatú medailu v modernom päťboji na majstrovstvách Európy pre dorast. Pre hudbu však išiel šport bokom. V roku 2008 debutoval albumom Cesta do záhu(d)by.

Video: Tomáš Klus - Pánu bohu do oken


V tom istom roku bol ako predskokan na turné skupiny Chinaski a v roku 2009 získal prvého Anděla - v kategórii Objav roka. Jeho druhou štúdiovkou je Hlavní uzávěr splínu (2009), za ktorú si prevzal zlatú platňu. V septembri 2011 uviedol na trh tretí štúdiový album Racek. S nahrávkou, ktorá obsahuje aj hit Pánubohudooken, dosiahol diamantovú platňu.

Vo svojej kariére žne úspechy

Svoj progres predvlani korunoval niekoľkými cenami. Z odovzdávania cien Anděl českej Akadémie populárnej hudby si odniesol sošky v kategóriách Spevák roka, Album roka i najpredávanejší album (Racek) a medzi albumami nenašiel premožiteľa ani v ankete Žebřík magazínu Report. Úspešný rok zavŕšil koncom novembra v ankete Český slávik 2012.

Jeho pieseň Pánubohudooken totiž zvolili poslucháči Rádia Impuls za najobľúbenejšiu skladbu roka a v kategórii spevákov porazil legendárneho Karla Gotta. Vlani v rovnakej kategórii skončil na druhom mieste. Tento rok ho v ankete Žebřík vyhlásili za Spevák roka a prvenstvo mu patrilo spolu s kapelou Kryštof aj v kategórii Skladba roka (Cesta). Spevák, ktorý už má za sebou aj niekoľko filmových úloh, sa v máji predstaví v piatich slovenských mestách, pričom v Bratislave vystúpi dva razy. S manželkou Tamarou má dcéru Josefínu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a z archívu agentúry SITA.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej

17:20 27.04.2025Kultúra

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok

7:32 27.04.2025Kultúra

Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta

16:05 18.04.2025Kultúra

Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

7:33 17.04.2025Kultúra

Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien

2:02 17.04.2025Kultúra

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.