Motorkári sú po zime nevybúrení, idú šialene, tvrdí odborník

Okrem chýb motocyklistov zostáva na Slovensku podľa odborníka a polície faktom aj nízka tolerancia vodičov áut. Za tragickými nehodami podľa nich stoja obe strany.
Viacerí motorkári jazdia po zime ako nevybúrení, hodnotí riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity Gustáv Kasanický.
"Všimol som si na cestách stovky motorkárov a niektorí jazdili šialene," poznamenal. Uplynulý víkend zahynuli na cestách štyria ľudia, z toho dvaja motorkári. Podľa Kasanického by mali byť motorkári pri návrate na cesty opatrnejší.
"Človek by sa mal rozohriať a prvý týždeň - dva by mal jazdiť pomalšie. Ale to, čo som videl na cestách, tomu nenasvedčovalo," dodal.
Súvisiace:
Tragický víkend na cestách, zahynuli traja muži a žena
Problém je v tolerancií
O chybách motorkárov hovorí aj viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. "Mám dojem, že ostatní vodiči nie sú k nim až tak tolerantní, na druhej strane aj motorkári sa dopustili chýb," povedal pre agentúru SITA Ábel. V jednom víkendovom prípade nezvládol motorkár riadenie a vyletel zo zákruty, pri druhej nehode vrazil do traktora, ktorý odbočoval doľava.
Okrem chýb motocyklistov zostáva podľa odborníka a polície faktom aj nízka tolerancia vodičov áut. "Nie sme až takí tolerantní v porovnaní s inými krajinami, napríklad s Talianskom," hovorí Ábel s tým, že ide aj o otázku dopravnej výchovy, ktorá bola v minulosti zanedbávaná. "Je pravdou, že u nás jazdia len šesť či sedem mesiacov a ostatní vodiči akoby zabúdali na tých, ktorých celú zimu nevideli a zrazu tu máme kopu cyklistov a motorkárov," doplnil Kasanický.
Podľa neho je problém v tolerancii na oboch stranách. "Ak máme byť tolerantní k motorkárom, tak žiadame, aby aj oni boli tolerantní a nejazdili vysokými rýchlosťami," hovorí s tým, že často sa motorkári priblížia k autu vysokou rýchlosťou a vodič tak nemá šancu zareagovať. Následky nehôd motorkárov bývajú pritom fatálne. "Motorka má len dve kolesá, každý pád znamená kontakt tela s vozovkou a čo je horšie, aj s ostatnými zariadeniami pri ceste," pripomína dopravný odborník.
Policajný viceprezident žiada osvetu
Policajný viceprezident prízvukuje disciplínu a osvetu. "Polícia môže ovplyvniť približne 30 percent dopravnej bezpečnostnej situácie," vysvetľuje Ábel a dodáva, že zvyšok je na vyspelosti a zručnosti vodičov. Kasanický súhlasí, že nemožno všetko pripisovať polícii. Tá by sa mohla podľa neho zamerať na takých účastníkov a tie miesta, ktorú sú problematické a s krycím dozorom sa zamerať aj na motorkárov. Policajti budú podľa Ábela pokračovať v dopravných akciách, ktorých je niekedy do týždňa aj viac ako desať.
V sobotu vyletel vodič motorky Harley Davidson zo zákruty medzi obcami Čaka a Kolta v okrese Levice. Po zrážke s traktorom zahynul tiež motorkár medzi obcami Hlinné a Čierne nad Topľou na východnom Slovensku. Vodička Hondy podľahla v nemocnici zraneniam z čelnej zrážky, ktorá sa stala v sobotu pred 18:00 pri obci Veľká Čausa v Prievidzskom okrese. Ďalšia tragická dopravná nehoda sa udiala v Trenčianskom kraji v nedeľu na ceste z Považskej Bystrice smerom na Prečín, kde havarovalo BMW. V nemocnici zomrel jeden člen posádky.

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť
V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov
Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).