Smrť za útoky na políciu, v Egypte odsúdili na smrť 529 ľudí
- 11:34 24.03.2014
- KÁHIRA

Podporovatelia zosadeného proislamského prezidenta Muhammada Mursího zaplatia životom za útoky na policajtov.
Súd v egyptskom meste Minjá v pondelok uložil tresty smrti 529 podporovateľom zosadeného proislamského prezidenta Muhammada Mursího, ktorých uznal vinnými z útokov na políciu.
Vyneseniu rozsudku predchádzali len dve pojednávania, na ktorých sa zástupcovia obžalovaných sťažovali na nemožnosť predniesť obhajobu.
Zo zabitia jedného policajta, pokusu o zabitie dvoch ďalších, útoku na policajnú stanicu a iných násilných činov sa malo spoločne zodpovedať až 545 osôb, pričom 16 z nich nakoniec obvinení zbavili.
Väčšinu obžalovaných však súdili v neprítomnosti. Prívržencov Mursího zadržali v rámci vlny nepokojov, ktorá vypukla v auguste 2013 po krvavom zásahu polície proti demonštrantom okupujúcim námestia v Káhire.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.