• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

Policajti a vojaci si na výsluhové dôchodky popracujú dlhšie

  • 13:13 14.03.2013
  • BRATISLAVA
Policajti a vojaci si na výsluhové dôchodky popracujú dlhšie

Policajti, vojaci a príslušníci ďalších silových zložiek budú na výsluhové dôchodky pracovať dlhšie.

Zároveň budú na svoje sociálne zabezpečenie viac odvádzať. Nárok na výsluhový dôchodok sa zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú dnes schválil parlament.

Právna norma ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa okrem nováčikov dotkne všetkých, ktorí nemajú odrobených 15 rokov v službe. Tým policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely neodslúžia 15 rokov, sa nárok na výsluhový dôchodkov predĺži postupne každý rok o jeden rok až na 25 rokov, podľa toho, koľko už odslúžili.

Napríklad policajt, ktorý odslúžil 14 rokov, získa nárok na výsluhový dôchodok po 16. roku služby. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku.
Vyššie odvody

Príslušníci silových rezortov majú podľa návrhu odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent namiesto súčasných piatich. Zároveň má na výsluhový dôchodok viac odvádzať aj služobný úrad, a to 20 percent namiesto súčasných 17.

Zvyšuje sa tiež lehota nároku na odchodné. Po novom to bude 13 rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.

Dĺžka služby potrebná pre vznik nároku na výsluhový príspevok sa má tiež postupne predlžovať rovnakým systémom ako pri výsluhovom dôchodku. Z doterajších piatich rokov sa postupne zvýši na desať rokov.
Zmena mechanizmu dávok

Novela spresňuje aj mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa tiež mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.

Právna norma pozmeňujúcim návrhom mení spôsob prejednávania priestupkov policajtov, po novom by ich opätovne mali riešiť ich nadriadení v rámci disciplinárnej právomoci.

"Prijatím zákona idete porušiť niekoľko vašich predvolebných sľubov, že nezasiahnete do výhod aktívnych policajtov, vojakov a ďalších príslušníkov silových zložiek," konštatoval na margo Kaliňákovho návrhu exminister obrany Ľubomír Galko.
Zmeny nastanú v máji

Poslanec za SaS predložil pozmeňujúci návrh, aby sa zmeny týkali iba nových príslušníkov, ktorí nastúpia do služby po nadobudnutí účinnosti novely. Parlament Galkov návrh neschválil. Poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor upozornil, že navrhnuté zmeny nie sú úplne dlhodobo udržateľné.

Takmer polovica ušetrených prostriedkov z osobitných účtov, necelých sto miliónov eur, sa podľa neho ušetrila iba formálnou účtovnou zmenou. Odchodné a úmrtné sa totiž po novom nebude vyplácať z osobitných účtov, ale z kapitoly služobných úradov.

Poslanec za KDH Július Brocka zdôraznil, že policajti a vojaci na svoje výsluhové dôchodky pracujú o polovicu kratšie ako civilní zamestnanci, pričom úroveň ich dôchodkov je dvojnásobne vyššia ako u civilných zamestnancov.

Zmeny by po podpísaní prezidentom mali nadobudnúť účinnosť od 1. mája.
Istota, že dôchodky dostanú

Nová legislatíva má podľa Kaliňáka pomôcť vyriešiť hlavne deficitný stav osobitných účtov, z ktorých sa vyplácajú výsluhové dôchodky. Smer-SD si podľa Kaliňáka stojí za svojím predvolebným sľubom - Ľudia si zaslúžia istoty. Novela dáva policajtom a vojakom istoty, že svoje dôchodky naozaj dostanú, argumentoval minister vnútra.

Zmeny výsluhových dôchodkov na návrh bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka schválil parlament už v roku 2005. Policajti mali podľa neho dostávať výsluhový dôchodok po 15 rokoch služby, avšak novou podmienkou malo byť dosiahnutie veku 50 rokov.

Prezident Ivan Gašparovič ale novelu nepodpísal a parlament ju opätovne schváliť nedokázal. Kaliňák vtedy Palkov návrh považoval za "nezmyselný, nešťastný a neefektívny".
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

VČERA - 22:19Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc.

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

VČERA - 21:59Domáce

Líder SNS Andrej Danko vo štvrtok vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú zvolal predseda českej strany SPD Tomio Okamura.

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

VČERA - 20:52Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na webe.

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

VČERA - 14:56Domáce

Polícia vyšetruje úmrtie mladistvej osoby, začala trestné stíhanie.

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

VČERA - 14:26Domáce

Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí.