• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Herec Jozef Kroner je natrvalo vpísaný v našich mysliach

  • 6:00 20.03.2014
  • BRATISLAVA
Herec Jozef Kroner je natrvalo vpísaný v našich mysliach

Dnes by sa Jozef Kroner dožil 90 rokov.

Jozef Kroner

Slovenský divadelný, filmový a televízny herec Jozef Kroner je legenda slovenského herectva. Vo štvrtok 20. marca by sa dožil 90 rokov.

Jozef Kroner bol laureátom mnohých slovenských, českých, maďarských, talianskych, bulharských a iných ocenení. Zdobila ho Strieborná siréna zo Sorrenta (Taliansko) i Zlatá ruža zo Sofie (Bulharsko), v jednom desaťročí (1969-1979) ho vyznamenali ako herca najobľúbenejšieho, najsympatickejšieho aj najpopulárnejšieho. V 70. rokoch 20. storočia dostal Cenu sympatií Života za hybského zbojníka Pacha (1975). In memoriam sa stal Osobnosťou Kysúc roka 1998. Na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach sa Jozef Kroner ocitol vedľa svetových filmových hviezd.

Hádam najznámejší slovenský herec sa narodil 20. marca 1924 v Staškove na severe Slovenska. Učil sa v Považských strojárňach a v Považskej Bystrici ochotnícky hral divadlo. Vynikal najmä v Gorkého dráme Vassa Železnovová a v Gogoľovej Ženbe. Posledná rola mu v roku 1948 vyniesla pozvanie do hereckého súboru divadla v Martine. V rokoch 1956-1984 bol členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave.

Od začiatku vytváral Jozef Kroner charakterové postavy v komediálnom i vážnom repertoári a veľmi blízke mu boli tragikomédie. V divadle, filme aj v televízii stvárnil množstvo presvedčivých postáv. Svetové uznanie mu priniesla hlavná úloha arizátora Tóna Brtka vo filme režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na korze (1965). Tragický príbeh z obdobia vojnového Slovenského štátu a arizácie židovského majetku ocenili Oscarom za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966. Po roku 1968 sa Obchod na korze stal zakázaným filmom na 20 rokov, pretože jeden z režisérov Ján Kadár po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa emigroval do USA. Zaslúženej slávy sa Kroner dočkal až po roku 1989, keď napríklad Sabinov, mesto, v ktorom sa príbeh odohrával aj nakrúcal, zrekonštruovalo pôvodný obchod a spravilo z neho turistickú atrakciu.

Punc neopakovateľnosti

Originálny herecký výraz, charakteristická mimika tváre, gestikulácia a typické hlasové zafarbenie vtisli punc neopakovateľnosti mnohým jeho filmovým hrdinom. Nedajú sa zabudnúť jeho postavy Adama Krta z Kukučínovej Rysavej jalovice (1970) či príbeh prostoduchého mládenca Kuba (1965) alebo jeho výkon v seriáloch Slovácko sa nesúdí (1974), Sváko Ragan (1976) alebo Tisícročná včela (1983).

Jozefa Kronera poznajú aj diváci v mnohých televíznych a poslucháči v rozhlasových večerníčkoch pre deti. Bol autorom rybárskych a hereckých humoresiek, napríklad Herec na udici, Herec nielen na udici, ktoré si sám ilustroval.

Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave, krátko pred svojimi 74. narodeninami. Dvadsať významných osobností Slovenska založilo krátko po jeho smrti Spoločnosť Jozefa Kronera, ktorej cieľom je pripomínať herecké a ľudské posolstvo tejto významnej slovenskej hereckej osobnosti. Jednou z jej najdôležitejších aktivít je každoročné udeľovanie Cien Jozefa Kronera. Na filmovom festivale Febiofest v tomto roku bude snímka Ty, ktorý si na nebesiach (1990) uvedená v sekcii Pocty ako spomienka na tohto vynikajúceho umelca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

DNES - 9:18Zaujímavosti

Pôrodné asistentky pomáhajú priviesť na svet tisíce detí, a tak niet pochýb o tom, že majú celý proces pôrodu v malíčku. Jedna z nich prezrádza, čomu by sa rodičky mali v nemocnici vyhnúť.

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

DNES - 7:45Zaujímavosti

Spoločnosť Google odhalila vo svojom internetovom prehliadači Chrome 26 nových bezpečnostných hrozieb

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

VČERA - 21:27Zaujímavosti

Pomocníčka v kuchyni prinútila 9-ročnú žiačku zjesť pečivo, ktoré predtým vyhodila do koša. Riaditeľka sa celému incidentu prizerala.

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

VČERA - 20:56Zaujímavosti

Žena ukázala, ako prerobiť podprsenku, aby bola vhodná do šiat s odhaleným chrbtom.

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Vďaka týmto trom trikom budete mať viac miesta v skrinkách.