Špekulácie o stratenom lietadle, na palube mohlo horieť

Zmiznuté malajzijské lietadlo sa od svojho pôvodného letového kurzu odklonilo s pomocou palubného počítača, a nie manuálne. Tvrdia to americkí odborníci, ktorých podozrenia v utorok zverejnil denník New York Times.
Po malajzijskom lietadle duchov bude pátrať aj Austrália
Preverujú pilotov zmiznutého boeingu, chcú vyriešiť záhadu
Záhada malajzijského boeingu, zmiznutie asi nebolo nehodou
Podľa nich stačí dať niekoľko príkazov počítaču na preprogramovanie s cieľom zmeniť kurz, čo sa mohlo stať ešte pred odletom. Podľa Američanov to však musel byť niekto so skúsenosťami s lietadlami typu Boeing. Pakistanská a kazašská vláda medzitým potvrdili, že o stroji nemajú žiadne poznatky, keďže v prípade jeho pristátia na ich území, by ho určite vedeli.
Za záhadou môžu byť aj plamene
Čínska vláda zase v utorok potvrdila začatie pátrania na svojom území, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Vláda v Pekingu zároveň uviedla, že o žiadnom zo svojich 153 občanov na palube strateného stroja nemá dôkazy, že by bol v kontakte s teroristickou skupinou.
Bývalý šéf amerického úradu pre letectvo tvrdí, že na palube Boeingu 777 vypukol požiar a piloti sa snažili stroj zachrániť. Billie Vincent sa domnieva, že posádka sa snažila zachrániť stroj, ktorý zachvátili plamene v batožinovej časti. Podľa Vincenta, ktorý vystupoval ako súdny znalec v procese teroristického útoku v škótskom Lockerbie, plamene boli aj príčinou postupného zlyhanie komunikačných zariadení.
Dym v kokpite
Podľa jeho odhadov sa jednému z pilotov podarilo nasadiť kyslíkovú masku a pokúsil sa obrátiť lietadlo späť do Kuala Lumpur. Zmeny letovej výšky zase vysvetľuje zníženou viditeľnosťou pre dym v kokpite.
Stroj podľa neho po následnej stabilizácii letel až do minutia paliva a pádu do Indického oceánu.
Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne.
Palivo mali na osem hodín letu
Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.
Čínska vláda pátra po zmiznutom lietadle z Malajzie nad svojich územím, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Ide o trasu, ktorá je spojnicu severného Thajska s oblasťou na hranici medzi Kazachstanom a Turkménskom. Druhou je koridor medzi Indonéziou a Indickým oceánom.

Premiér si nemyslí, že z ústavy vypadne jeden volebný obvod
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) si nemyslí, že z ústavy vypadne ustanovenie o jednom volebnom obvode. Uviedol to s tým, že pozná situáciu v Národnej rade (NR) SR.

KDH i KÚ sa dohodli s koalíciou na zmene ústavy, podali spoločný návrh
Poslanci Národnej rady (NR) SR za KDH sa dohodli spolu s poslancami pôsobiacimi v Kresťanskej únii (KÚ) s koalíciou na finálnom znení novely Ústavy SR.

Premiér víta postoj KBS k diskusii o zmene ústavy
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) víta postoj Konferencie biskupov Slovenska (KBS) k diskusii o zmene ústavy. S názorom biskupov sa stotožňuje.

SNS zahlasuje za zmenu ústavy, Danko hovorí o dohode s opozíciou
Poslanci Národnej rady SR za SNS budú hlasovať za vládnu novelu Ústavy SR, no nepodporia návrh Hlasu-SD, aby z ústavy vypadlo ustanovenie o jednom volebnom obvode pre parlamentné voľby.

Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš žiadajú od šéfa Hlasu-SD ospravedlnenie
Bývalý člen strany Hlas-SD Samuel Migaľ, ktorý je ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (nezávislý) označil predsedu Hlasu-SD a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka za klamára.