• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
Bratislava

Firemné dane by sa mali podľa SDKÚ-DS znížiť

  • 13:22 14.03.2014
  • BRATISLAVA
Firemné dane by sa mali podľa SDKÚ-DS znížiť

Na najbližšiu schôdzu parlamentu chce opozičná strana SDKÚ-DS predložiť návrh na zníženie firemných daní na úroveň 19 %.

"Firemná daň je jedným z kľúčových nástrojov pre konkurencieschopnosť a aj pre tvorbu pracovných miest," uviedol v piatok na brífingu podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Doplnil zároveň, že tento návrh uvoľňuje ruky pre tých, ktorí sú aktívni, aby mohli tvoriť nové pracovné miesta, a pre tých, ktorí sú zamestnaní, aby im peniaze na ruke mohli zostať.

Nezamestnanosť je najväčším problémom. tvrdí Štefanec

Najväčším problémom na Slovensku je podľa Ivana Štefanca počet nezamestnaných, s čím si vláda nevie dať rady. Vláda podľa neho nemá víziu a žiadne páky, aby oživila rast ekonomiky.

"Namiesto toho, aby vytvárala podmienky na lepšiu zamestnanosť, tak zvýšila priame dane, zrušila rovnú daň, zhoršila pracovné právo a zvýšila odvody," konštatoval podpredseda SDKÚ-DS a podotkol, že vláda si po drastickom zvýšení firemnej dane z 19 % na 23 % začala uvedomovať, že urobila chybu a tieto dane následne znížila na 22 %.

Ako ďalej uviedol Štefanec, Slovensko je stále na rebríčku porovnania výšky firemných daní z postkomunistických krajín najvyššie. "Máme najvyššie firemné dane v regióne. Máme najvyššie dane z krajín, ktoré vstúpili do EÚ a sú v tranzitívnej pozícii. Dokonca aj vyspelejšie krajiny EÚ išli opačnou cestou," podotkol poslanec. Vhodným príkladom je podľa neho Veľká Británia, Dánsko alebo Švédsko, ktoré firemné dane znižovali.

Realita vládu usvedčila z toho, že urobila zlý krok

Bývalý minister financií a poslanec NR SR za SDKÚ-DS uviedol, že nemá ilúzie o tom, že by Smer tento návrh podporil. Napriek tomu je podľa neho potrebné takéto návrhy predkladať, pretože realita vládu usvedčila z toho, že urobila zlý krok. "Vláda očakávala, že zvýšenie dane zo zisku z 19 % na 23 % prinesie nejaký príjem do štátneho rozpočtu, ktorý sa zďaleka nenaplnil," uviedol Mikloš.

Doplnil, že v minulosti sa ukázali dynamické efekty zníženia tejto dane, pričom to neviedlo k zníženiu ale ku zvýšeniu rozpočtových výnosov. Opozičný poslanec zároveň nevylúčil, že z krátkodobého hľadiska môže mať zníženie firemnej dane negatívny vplyv. Nevyužité rezervy v oblasti prezamestnanosti a výdavkov štátnej správy sú však podľa Mikloša tak obrovské, že by vláda, pokiaľ by naozaj chcela, nemala problém prípadné výpadky
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?

VČERA - 20:02Domáce

E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch

VČERA - 19:12Domáce

Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný

VČERA - 18:37Domáce

Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť

VČERA - 18:26Domáce

Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými

VČERA - 16:42Domáce

Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.