Milan Paľa nahral sólové husle v tvorbe domácich skladateľov

Nahrávky kompletných diel pre sólové husle od slovenských skladateľov si milovníci hudby môžu vypočuť vďaka projektu huslistu Milana Paľu. Mladý slovenský husľový virtuóz (1982), nominovaný na Radio_Head Awards 2013 v kategórii klasická hudba (za CD Slovak Violin Concertos spolu so Symfonických orchestrom Slovenského rozhlasu), uzatvára projekt nahrávania kompletných diel slovenských skladateľov pre sólové husle.
Video: Dokument ČT2 o slovenskom huslistovi Milanovi Paľovi
Väčšina z nahratých diel doteraz nebola dostupná na CD nosiči, nebola nahraná, alebo ide o kompozície, ktorých vznik inicioval Milan Paľa a sú mu venované. Medzi skladateľmi zaradenými do antológie možno podľa Šubu nájsť zástupcov slovenskej hudobnej moderny, avantgardy 60. rokov 20. storočia (Ilja Zeljenka, Ivan Parík, Jozef Sixta, Jozef Malovec, Tadeáš Salva, Juraj Hatrík, Vladimír Bokes, Roman Berger) i kompozície skladateľov spájaných s postmodernou v hudbe (Juraj Beneš, Vladimír Godár, Peter Machajdík, Daniel Matej). Nechýba tvorba slovenských skladateliek, ako sú Iris Szeghy, Lucia Koňakovská či Lucia Papanetzová, a hudba predstaviteľov súčasnej strednej a mladšej skladateľskej generácie, medzi inými kompozície od Mariána Lejavu, Petra Grolla a ďalších.
Prešovský rodák Milan Paľa (1982) študoval na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Po absolvovaní pokračoval na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst a vysokoškolské štúdium ukončil na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Je nositeľom ocenení z domácich a medzinárodných súťaží, ako napríklad Concourse Moderne Riga, Súťaž Leoša Janáčka v Brne, Súťaž Bohuslava Martinů, Anglo-Czech Trust London atď. Počas štúdia sa zúčastnil medzinárodných majstrovských kurzov u viacerých osobností, akými sú Vladimir Spivakov, Semion Jaroševič, Jean Guillou.
Spolupracoval so Štátnou filharmóniou Brno, Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Rozhlasovým orchestrom Kyjev, Petrohradským kongresovým orchestrom, Petrohradským filharmonickým orchestrom pod taktovkou dirigentov ako Theodor Guschlbauer, Alexander Černušenko, Howard Arman, Leoš Svárovský, Ondrej Olos, David Svee, Peter Gribanov a inými. Svoje umenie predstavil vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rusku, na Ukrajine, Malte, v Nemecku a v Rakúsku.
V roku 2009 získal Cenu Ľudovíta Rajtera udeľovanú Hudobným centrom za výnimočné interpretačné kvality a ojedinelý prístup k slovenskej hudbe, ktorá si prostredníctvom jeho strhujúcej interpretácie získava čoraz väčšiu pozornosť doma i v zahraničí. Ďalšie informácie o projekte ako aj o autorovi možno nájsť na webstránkach - http://www.pavlikrecords.sk a http://www.milanpala.com.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.