Slovensko posilní ochranu východnej hranice

Situáciou na Kryme sa v pondelok zaoberali aj traja najvyšší ústavní činitelia. Slovensko veľvyslanca z Moskvy nestiahne.
Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine posilní ochranu východnej hranice. Rozhodla o tom na svojom večernom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostná rada SR, ktorá sa zišla v dôsledku rastúceho napätia na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý prostredníctvom vojakom prakticky ovláda Rusko.
Rozhodnutie padlo v tajnom režime, premiér Robert Fico preto podrobnosti nepovedal. "Ide najmä o to, aby sme zabránili nelegálnej migrácii cez našu hranicu a aby sme súčasne urobili ďalšie opatrenia, ktoré budú chrániť záujmy Slovenskej republiky v regióne bezprostredne pri hranici," povedal predseda bezpečnostnej rady a premiér Fico na tlačovej besede s tým, že pozorujú akúsi neschopnosť ukrajinskej strany zabezpečovať hranice.
Opatrenia súvisia najmä so stovkami nelegálnych migrantov z tretích krajín , ktorí sú v utečeneckých táboroch a na území Ukrajiny, ktorí by mohli využiť nedostatky v ochrane hranice a pokúsiť sa o jej prechod.
Minister vnútra konzultoval situáciu s partnermi z ostatných krajín, ktoré susedia s Ukrajinou, pričom na našom území je výkon služby na hranici na ukrajinskej strane asi najlepší. "Naša hraničná polícia sa venuje tomu, aby sme stále udržali úzky kontakt v pôvodnom nadstavení našich kolegov z Ukrajiny," dodal Kaliňák.
Podľa neho situácia nesúvisí s vývojom na Ukrajine a netýka sa ukrajinských občanov. "Väčšia miera tolerancie ukrajinských bezpečnostných síl, ktoré dnes sú vo veľmi zvláštnom režime, kde v mnohých oblastiach prevládajú civilné hliadky – policajné alebo domobranové, majú svoju špecifickú úlohu, ktorú plnia, ale určite to nie sú migračné toky zo strednej Ázie na Slovensko, to čo by ich dnes trápilo," dodal Kaliňák. Schengenské pravidlá určujú, že na ochrane hranice sa môžu podieľať len zložky rezortu vnútra.
Slovensko ponúklo zdravotnú starostlivosť
Fico zopakoval, že v prípade ruskej operácie na Kryme máme záujem koordinovať naše postoje s partnermi v EÚ. "Považujeme akékoľvek aktivity cudzích vojsk na území suverénneho štátu bez príslušného mandátu za porušenie medzinárodného práva," povedal Fico, podľa ktorého situáciu treba riešiť diplomatickou a politickou cestou. Tlak na Rusko by mala vyvinúť Európska rada, zvolaná na štvrtok.
Slovenskú stranu najviac znepokojuje, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu dodávok ropy a plynu, prípadne aj tranzit do západnej Európy. Na Bezpečnostnej rade opäť prerokovali zásoby strategických surovín . Zásoby ropy máme na 95 dní, plynu na štyri až päť mesiacov. Dá sa očakávať otvorenie otázky reverzného toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu. Slovensko ponúklo zdravotnú starostlivosť dvadsiatke zranených Ukrajincov. Napokon pravdepodobne siedmi pôjdu na operácie do Rakúska. Rehabilitovať majú u nás.
Šéf slovenskej diplomacie povedal, že teraz je prioritou nedovoliť ďalší rast napätia. Uvažujú o vyslaní medzinárodnej pozorovacej misie na Krym, ktorá by pozostávala z predstaviteľov OBSE, EÚ aj Rady Európy. "S cieľom oddeliť strany, monitorovať situáciu, zastaviť propagandistickú vojnu, pomôcť dostať sa k reálnemu poznaniu situácie," dodal minister Miroslav Lajčák. Ruská strana deklarovala, že operáciou na Kryme chce ochraňovať ruskojazyčné obyvateľstvo. My sa domnievame, čo Ruská federácia chce, ale to nie je niečo, o čom by som mal hovoriť na tlačovej konferencii," poznamenal Lajčák.
Odporúčame:
Plyn z Ukrajiny prúdi na Slovensko bez problémov
Ruský rubeľ prudko padá, Ukrajina sa zásobuje plynom
G7 odsúdila ruskú intervenciu, stopla prípravy v Soči
Rusko poprelo ultimátum pre ukrajinskú armádu, nechystá útok
Rusi obkľúčili základne na Kryme, šéf námorníctva dezertoval
Rusko podľa Fica porušilo medzinárodné právo
Predseda NR SR Pavol Paška chce so štandardnými opozičnými stranami rokovať o zvolaní mimoriadneho rokovania parlamentu, na ktorom by sa preberala situácia na Ukrajine. Paška vôľu rokovať o zvolaní schôdze avizoval v pondelok po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a premiérom Robertom Ficom. Paška sa chce v utorok stretnúť s predstaviteľmi štandardných strán, aby rokoval o programe takejto schôdze. Aké strany považuje za štandardné, nepovedal.
Pašku vyzval na zvolanie schôdze v nedeľu podpredseda KDH Pavol Abrhan. Podľa neho by na schôdzi parlamentu mal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák informovať poslancov o situácii na Ukrajine. "Minister vnútra by nás zas mal informovať o prijatých a chystaných bezpečnostných opatreniach," uviedol Abrhan v nedeľu, podľa ktorého poslanci by mali byť v tak závažnej situácii informovaní.
Fico označil pondelňajšie stretnutie troch najvyšších ústavných predstaviteľov za koordinačné, aby boli všetci informovaní o podniknutých krokoch. Podľa neho postoj slovenskej vlády k situácii na Ukrajine je jasný.
Zdôraznil, že pokiaľ niekto na území iného štátu vyvíja aktivitu ozbrojených síl bez medzinárodného mandátu, ide o porušenie medzinárodného práva. Fico však verí, že sa konflikt bude riešiť chladnou hlavou.
O stiahnutí veľvyslanca z Moskvy Slovensko podľa Fica neuvažuje. V pondelok to navrhol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Fico to zdôvodnil tým, že nerobí gestá pre gestá. Slovensko podľa neho nemá inú zbraň ako je dodržiavanie medzinárodného práva a dohôd.

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce
Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

Pellegrini: V dnešnom meniacom sa svete má členstvo v Európskej únii ešte silnejší zmysel
Dnes sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. A naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu.

EK: Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila
Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy
Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia viac ako 90 poslancov, počas vládnych koalícií pod vedením Roberta Fica predčasné voľby neboli ešte nikdy.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.