Japonskí vedci dokázali, že kalmare dokážu lietať

Japonskí vedci z Hokkaido University potvrdili, že kalmare druhu Ommastrephes bartramii dokážu preletieť nad vodou až 30 metrov, pričom dosahujú rýchlosť 11,2 metra za sekundu.
"Veľa ľudí tvrdilo, že videlo tieto kalmare lietať, nikto však doteraz neobjasnil, ako to robia. My sme dokázali, že je to naozaj pravda," uviedol Jamamoto, ktorý spolu s kolegami sledoval skupinu kalmarov v severozápadnom Pacifiku približne 600 kilometrov od Tokia.
"Keď sme sa k nim v člne priblížili, vystrelili do vzduchu a potom rozprestreli plutvové prívesky a chápadlá, čím svoj let stabilizovali. Pred návratom do vody ich zas stiahli, aby minimalizovali náraz. Nie je to len vyskakovanie z vody, ale koordinovaný let, ktorý trvá asi tri sekundy," vysvetlil Jamamoto.
Kalmare sa týmto spôsobom pravdepodobne snažia uniknúť morským predátorom, podľa Jamamota sa však tak môžu stať potravou morských vtákov.
Video: Obrovský kalmar

Liek na plešatenie: Vedci našli príčinu straty vlasov u mužov
Vedci tvrdia, že liek na plešivenie môže spočívať v jednom špecifickom proteíne.

Lekári potvrdili ďalšie dva príznaky dlhého covidu
Ľudia, ktorí trpia na postcovidový syndróm, zaznamenali aj tieto nepriaznivé dôsledky.

Asi piatim percentám ľudí sa po prekonaní covidu nevráti čuch alebo chuť
Približne u piatich percent ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, sa vyvinuli dlhodobé problémy s čuchom alebo chuťou. Vyplýva to z najnovšej štúdie, publikovanej v britskom časopise The British Medical Journal.

Vďaka zázračnému lieku sa podľa vedcov dožijete 200 rokov
Vedci pracujú na lieku, ktorý vám výrazne predĺži dĺžku života.

Lekári upozorňujú na vážne následky covidu tri mesiace po prekonaní infekcie
Niekoľko mesiacov po prekonaní infekcie novým koronavírusom sa môžu objaviť vážne komplikácie.