• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Vláda podľa SaS znásilňuje prijímanie zákonov

  • 12:58 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Vláda podľa SaS znásilňuje prijímanie zákonov

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík obvinil vládny Smer zo zneužívania moci za spôsob, akým chce v parlamente v skrátenom konaní presadiť takzvanú malú novelu zákona o verejnom obstarávaní.

"Nedá sa to nazvať inak ako arogancia moci," povedal v utorok na brífingu Sulík. Jeho stranícky kolega Juraj Miškov kritizoval, že poslanci nemali ani 24 hodín na to, aby si expresnú novelu podrobne preštudovali.

"Považujeme to za znásilňovanie demokratických procesov prijímania zákonov a výsledkom takéhoto procesu sú zákony, ktoré sú nekvalitné a zbabrané," dodal Miškov. Údajná malá novela je podľa neho riadna veľká novela, pretože namiesto niekoľkých bodov má až 64 bodov.

"Sú tam závažné nedostatky," myslí si o zrýchlenej novele verejného obstarávania ďalší poslanec za SaS Ľubomír Galko. Za prvý problém označil možnosť prepadnutia zábezpeky.

"Dnes platí, že o zábezpeku príde podnikateľ v prípade, že odstúpi od svoje ponuky v lehote viazanosti ponúk. Podľa predloženého návrhu to bude tak, že o zábezpeku príde, ak nedodá v požadovanom čase potrebné doklady, ku ktorým sa zaviazal v čestnom vyhlásení," povedal Galko. Tieto podmienky sú podľa neho neprimerane tvrdé. Galko dodal, že sa môže stať, že napríklad podnikateľ nezíska načas potvrdenie daňového úradu či Sociálnej poisťovne a príde tak o zábezpeku.

Za druhý a väčší problém označil Galko podprahové zákazky. "Práve podprahové zákazky sa v minulosti stali zdrojom najväčších podvodov a najčastejšie pri podprahových zákazkách boli nastavované diskriminačné podmienky Častokrát sa používali na to, aby súťaže vyhrali vopred vybraní uchádzači," tvrdí Galko.

Ako dodal, podľa predloženej novely verejného obstarávania nebude Úrad pre verejné obstarávanie kontrolovať podprahové zákazky. "Toto považujeme za veľmi závažný nedostatok", zdôraznil Galko. Umožnená kontrola a námietky, ktoré uchádzači budú môcť podávať, sú podľa neho jednoznačne nedostatočné. "Verejný obstarávateľ vykoná kontrolu, zamietne námietky a uchádzači nebudú mať možnosť sa sťažovať," povedal Galko.
Proti je aj SDKÚ-DS
Poslanecký klub opozičnej strany SDKÚ-DS nebude hlasovať za skrátené legislatívne konanie v prípade zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR. V rozprave na utorkovej schôdzi zákonodarného zboru to vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská. SDKÚ sa totiž spôsob, akým vláda predložila zákon do legislatívneho proces, nepozdáva.

"Rozumiem, že potrebujeme vyčerpať eurofondy, ale keď si vláda nesplní robotu, nie je to dôvod na skrátené legislatívne konanie," uviedla Žitňanská. Zároveň sa na plénum obrátila s otázkou, čo vláda robila za posledných 10 mesiacov, odkedy zistila, že má problémy s čerpaním eurofondov. Vyjadrila tiež obavu nad ekonomickými dôsledkami toho, že takýto komplikovaný a dôležitý zákon sa prejednáva v skrátenom legislatívnom konaní. Žitňanská si myslí, že rezort vnútra aj tak bude musieť čoskoro prísť s opravnou novelou spomínaného zákona.

Rovnaký názor ako Žitňanská zastáva aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Keďže zákon má začať platiť 18. februára, Bugár sa spýtal, či aj prezident dostal príkaz, zákon urýchlene podpísať. Podľa zákona má totiž hlava štátu čas na rozmyslenie až 15 dní.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

VČERA - 14:42Ekonomické

Slovenská inovačná a energetická agentúra a Združenie miest a obcí Slovenska v piatok podpísali memorandum o spolupráci pri dekarbonizácii a zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov.

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

VČERA - 13:24Ekonomické

Európska komisia v piatok oznámila, že vyplatila 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci + pre Ukrajinu v celkovej hodnote 18 miliárd eur na rok 2023.

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

VČERA - 11:56Ekonomické

Automobilka Volvo už má list vlastníctva k odkúpeným pozemkom aj vydané stavebné povolenie na výstavbu nového závodu vo Valalikoch.

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

VČERA - 11:42Ekonomické

SaS navrhuje rýchlejšie čerpanie eurofondov aj prostredníctvom pomoci menším obciam a mestám pri príprave projektov.

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

22:19 21.09.2023Ekonomické

Ide o preventívne opatrenie na ochranu spotrebiteľov.