• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 28.11.2020Meniny má Henrieta
Bratislava

Vláda podľa SaS znásilňuje prijímanie zákonov

  • 12:58 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Vláda podľa SaS znásilňuje prijímanie zákonov

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík obvinil vládny Smer zo zneužívania moci za spôsob, akým chce v parlamente v skrátenom konaní presadiť takzvanú malú novelu zákona o verejnom obstarávaní.

"Nedá sa to nazvať inak ako arogancia moci," povedal v utorok na brífingu Sulík. Jeho stranícky kolega Juraj Miškov kritizoval, že poslanci nemali ani 24 hodín na to, aby si expresnú novelu podrobne preštudovali.

"Považujeme to za znásilňovanie demokratických procesov prijímania zákonov a výsledkom takéhoto procesu sú zákony, ktoré sú nekvalitné a zbabrané," dodal Miškov. Údajná malá novela je podľa neho riadna veľká novela, pretože namiesto niekoľkých bodov má až 64 bodov.

"Sú tam závažné nedostatky," myslí si o zrýchlenej novele verejného obstarávania ďalší poslanec za SaS Ľubomír Galko. Za prvý problém označil možnosť prepadnutia zábezpeky.

"Dnes platí, že o zábezpeku príde podnikateľ v prípade, že odstúpi od svoje ponuky v lehote viazanosti ponúk. Podľa predloženého návrhu to bude tak, že o zábezpeku príde, ak nedodá v požadovanom čase potrebné doklady, ku ktorým sa zaviazal v čestnom vyhlásení," povedal Galko. Tieto podmienky sú podľa neho neprimerane tvrdé. Galko dodal, že sa môže stať, že napríklad podnikateľ nezíska načas potvrdenie daňového úradu či Sociálnej poisťovne a príde tak o zábezpeku.

Za druhý a väčší problém označil Galko podprahové zákazky. "Práve podprahové zákazky sa v minulosti stali zdrojom najväčších podvodov a najčastejšie pri podprahových zákazkách boli nastavované diskriminačné podmienky Častokrát sa používali na to, aby súťaže vyhrali vopred vybraní uchádzači," tvrdí Galko.

Ako dodal, podľa predloženej novely verejného obstarávania nebude Úrad pre verejné obstarávanie kontrolovať podprahové zákazky. "Toto považujeme za veľmi závažný nedostatok", zdôraznil Galko. Umožnená kontrola a námietky, ktoré uchádzači budú môcť podávať, sú podľa neho jednoznačne nedostatočné. "Verejný obstarávateľ vykoná kontrolu, zamietne námietky a uchádzači nebudú mať možnosť sa sťažovať," povedal Galko.
Proti je aj SDKÚ-DS
Poslanecký klub opozičnej strany SDKÚ-DS nebude hlasovať za skrátené legislatívne konanie v prípade zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR. V rozprave na utorkovej schôdzi zákonodarného zboru to vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská. SDKÚ sa totiž spôsob, akým vláda predložila zákon do legislatívneho proces, nepozdáva.

"Rozumiem, že potrebujeme vyčerpať eurofondy, ale keď si vláda nesplní robotu, nie je to dôvod na skrátené legislatívne konanie," uviedla Žitňanská. Zároveň sa na plénum obrátila s otázkou, čo vláda robila za posledných 10 mesiacov, odkedy zistila, že má problémy s čerpaním eurofondov. Vyjadrila tiež obavu nad ekonomickými dôsledkami toho, že takýto komplikovaný a dôležitý zákon sa prejednáva v skrátenom legislatívnom konaní. Žitňanská si myslí, že rezort vnútra aj tak bude musieť čoskoro prísť s opravnou novelou spomínaného zákona.

Rovnaký názor ako Žitňanská zastáva aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Keďže zákon má začať platiť 18. februára, Bugár sa spýtal, či aj prezident dostal príkaz, zákon urýchlene podpísať. Podľa zákona má totiž hlava štátu čas na rozmyslenie až 15 dní.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počet hotelov v Španielsku určených na predaj vzrástol od marca takmer o pätinu

Počet hotelov v Španielsku určených na predaj vzrástol od marca takmer o pätinu

DNES - 10:36Ekonomické

Pandémia nového koronavírusu ťažko zasiahla španielsky cestovný ruch a s ním reštauračné a hotelierske služby.

Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

DNES - 10:05Ekonomické

Dokumentácia na tzv. panelovú cestu pri Trenčíne je momentálne predmetom kontroly pred vyhlásením verejného obstarávania.

Valášek: Biden bude viac s Európou spolupracovať, chráni však americké záujmy

Valášek: Biden bude viac s Európou spolupracovať, chráni však americké záujmy

DNES - 9:31Ekonomické

Nástupom nového amerického prezidenta Joea Bidena sa vzťahy USA s Európou upokoja a šéf Bieleho domu bude so starým kontinentom viac spolupracovať.

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu

VČERA - 19:53Ekonomické

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu.

MH: Nemáme aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

MH: Nemáme aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

VČERA - 13:02Ekonomické

Rezort hospodárstva tak reagoval na vyjadrenia riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, podľa ktorého má Slovensko v Mochovciach "veľký bezpečnostný problém".