Pošta vydala známku, ktorá zobrazuje Synagógu v Leviciach

Slovenská pošta vydala poštovú známku Kultúrne dedičstvo Slovenska: Synagóga v Leviciach s nominálnou hodnotou 0,65 eura.
Ide v poradí o trinástu výplatnú poštovú známku v eurovej mene, ktoré pošta vydáva od roku 2009 a prezentujú významné umelecko-historické pamiatky zo slovenského územia podľa jednotlivých slohov.
Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová, v tomto roku vybrali neoslohovú architektúru obdobia romantizmu 2. polovice 19. storočia.
Známku tlačili v Prahe
Motívom poštovej známky je bočný pohľad na budovu Synagógy v Leviciach. Známku vytlačila technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou tlačiareň Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s. Súčasne s poštovou známkou vydali obálku prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom mesta Levice.
Prítlač FDC tvorí výklenok na umiestenie tóry, ktorý je dekorovaný orientálnym tapisériovým vzorom. Obrazový motív FDC pečiatky predstavuje kresba rozetového okna zo Synagógy. Autorom výtvarného návrhu a rytiny poštovej známky, FDC ako aj návrhu FDC pečiatky je František Horniak.
Autorom grafiky je Peter Augustovič
Autorom grafickej úpravy poštovej známky je akademický maliar Peter Augustovič. Slávnostná inaugurácia poštovej známky z emisie Kultúrne dedičstvo Slovenska sa uskutoční 8. januára o 14:00 v priestoroch levickej Synagógy.
Prvú synagógu si Židia v Leviciach postavili v roku 1853 až 1854. Počet členov náboženskej obce sa zvyšoval, preto sa v roku 1883 rozhodli postaviť novú, väčšiu, ktorá stojí dodnes. O jej postavenie sa zaslúžil vtedajší predseda židovskej náboženskej obce lekár Jozef Pólya.
Autorom projektu synagógy bol Gustáv Šišák z Kalnej nad Hronom. V roku 1902 prešla synagóga prestavbou, ktorú navrhol a uskutočnil levický architekt a staviteľ Rudolf Czibulka. Synagóga slúžila svojmu účelu až do roku 1944. V júni 1944, počas deportácií, sa stala súčasťou geta.
Obec ju v roku 1967 predala štátu, v synagóge bol následne sklad nábytku. V roku 1980 ju vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Od roku 1991 synagógu vlastní mesto, pričom od roku 2010 prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Robotníci objavili 15. marca 2011 v spodnej časti čelnej steny vzácny nález - zakladaciu listinu synagógy uloženú v lekárnickej fľaši.
Listinu sem uložili pri položení základného kameňa novej synagógy 24. apríla 1883. Počas reštaurovania nástenných malieb sa na klenbe našli aj mená maliarov - jej autormi boli levický maliar Karl Tromsdorff a Ferdinand Reltscha. Synagógu slávnostne otvorili 26. apríla 2012 a slúži ako priestor pre kultúrne akcie.

Stovky slovenských lekárov a farmaceutov sa ostro dištancujú od tvrdení Petra Kotlára
Lekári nerozumejú, čo Kotlára kvalifikuje vyjadrovať sa k vakcinácii, práci lekárov, pracovníkov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, farmaceutov a výskumníkov v oblasti mRNA vakcín.

Drucker uviedol, koľko bude stáť analýza mRNA vakcín proti COVID-19
Zástupcovia SAV a ŠÚKL uviedli, že ich cieľom je priniesť overené, transparentné a dôveryhodné závery.

KDH vyzýva Kaliňáka objasniť financovanie novej nemocnice. Budú sa odkupovať pozemky Sakovcov?
Opozičné KDH vyzýva ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby občanom transparentne objasnil, z čoho bude financovaná nová národná nemocnica v Bratislave.

Premiér odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny
Povedal to v utorok počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom na Ústrednom vojenskom cintoríne Červenej armády v Michalovciach.