Status ochrany vlkov v EÚ sa zmení
- DNES - 14:16
- Brusel

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii (EÚ) z „prísne chránený“ na „chránený“, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.
Zmenu navrhla Európska komisia (EK), podľa ktorej žije v Európe viac ako 20.000 vlkov a ich populácie a oblasti rozšírenia rastú. To zapríčinilo viaceré konflikty v niektorých regiónoch, najmä pokiaľ ide o hospodárske zvieratá. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy EP.
Za túto zmenu hlasovalo 371 poslancov. Proti bolo 162 a ďalších 37 sa hlasovania zdržalo.
Členské štáty budú mať teraz väčšiu flexibilitu pri riadení svojich populácií vlkov s cieľom zlepšiť koexistenciu s ľuďmi a minimalizovať vplyv rastúcej populácie vlkov v EÚ. Budú tiež lepšie schopné prijímať opatrenia prispôsobené konkrétnym regionálnym okolnostiam.
Štáty EÚ musia naďalej zabezpečovať priaznivý stav ochrany vlkov a môžu naďalej uvádzať vlka ako prísne chránený druh vo vnútroštátnych právnych predpisoch a zaviesť prísnejšie opatrenia na jeho ochranu.
Aby návrh zákona nadobudol účinnosť, musí ho formálne schváliť Rada Európskej únie, ktorá prijala rovnaký text 16. apríla 2025. Smernica nadobudne účinnosť 20 dní po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom 18 mesiacov na transpozíciu pravidiel do národných systémov.

Kallasová: EÚ podporí ukrajinský zbrojný priemysel miliardou eur
Európska únia uvoľní na podporu ukrajinského zbrojného priemyslu miliardu eur.

Putin a Si vyzdvihli spoločné rokovania v Moskve a spoluprácu medzi krajinami
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching vyhlásili, že vo štvrtok v Moskve viedli „produktívne“ a „srdečné“ rozhovory a podpísali niekoľko dohôd.

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA
Ukrajinskí poslanci vo štvrtok jednomyseľne hlasovali za ratifikáciu dohody o nerastných surovinách so Spojenými štátmi. Oznámil to jeden z poslancov.

Zelenskyj žiada medzinárodnú pomoc na boj proti Rusku, odsúdil oslavy v Moskve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval medzinárodných spojencov, aby sa zjednotili v odpore proti ruskej ofenzíve na Ukrajine.