Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.
Pri očkovaní nám v prípade väčšiny vakcín aplikujú do tela neaktívnu alebo oslabenú časť ochorenia, proti ktorému chceme byť chránení – čiže antigén. Z tejto látky neochorieme – naopak imunitné bunky sa ju naučia rozoznávať, aby sa dokázali lepšie brániť v prípade útoku rovnakej látky zvonku.
Pred ochoreniami nás takto chránia B bunky, ktoré si pamätajú imunitnú reakciu aj niekoľko rokov po očkovaní. V závislosti od typu vakcíny je však u niektorých potrebná posilňujúca dávka. Treba ju však aplikovať do rovnakej ruky ako pri prvom očkovaní?
Ide o rýchlosť
Výskumom posilňujúcich dávok sa zaoberal tím z Garvanovho inštitútu medicínskej vedy v austrálskom Sydney. Ten prišiel na to, že B bunky s pamäťovou stopou sa prevažne zdržujú v lymfatickej uzline najbližšie pri mieste vpichu vakcíny. Tu tiež reagujú s makrofágmi, ďalšími bunkami kľúčovými pre imunitu.
Ako tvrdia vedci vo výskume publikovanom v žurnále Cell, pri vpichnutí vakcíny do tej istej ruky sú makrofágy pripravené na rýchlu odpoveď. Ich úlohou je oboznámiť B bunky s antigénom, a pripraviť ich na tvorbu antigénov dvakrát rýchlejšie ako pri vpichnutí do druhej ruky.
„Makrofágy zhromažďujú patogény a odstraňujú mŕtve bunky, no podľa nášho výskumu tie v lymfatických uzlinách najbližšie k miestu vpichu hrajú kľúčovú rolu aj pri tvorbe budúcej efektívnej odpovede na očkovanie.“
Vedci takto testovali vakcínu proti ochoreniu SARS-CoV-2, pričom sa preukázalo, že pri vpichnutí posilňujúcej dávky do tej istej ruky u zdravých dobrovoľníkov vznikla imunitná odpoveď dvakrát tak rýchlo ako u ostatných. Protilátky, ktoré sa im v tele vytvorili, boli dokonca účinnejšie proti variantom delta a omikron, tvrdí výskum. V priebehu štyroch týždňov od podania očkovacej látky sa však úroveň protilátok v telách všetkých skúmaných vyrovnala.
Vedci dodávajú, že podanie očkovacích látok do oboch rúk nijako neovplyvňuje ich dlhodobý účinok, no v budúcnosti by ich zistenie mohlo pomôcť pri rýchlom zásahu proti potenciálnej pandémii.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.