Izrael odmietol obvinenia Amnesty, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze
- 16:58 29.04.2025
- Tel Aviv

Izrael v utorok odmietol obvinenia ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI), že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy.
Hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí pre agentúru AFP povedal, že zo strany AI ide o nepodložené lži, a zdôraznil, že Izrael na civilistov neútočí, informuje TASR.
Amnesty vo svojej výročnej správe obvinila Izrael, že po útoku militantného hnutia Hamas na jeho územie 7. októbra 2023 pácha v Pásme Gazy „genocídu v priamom prenose“, a to tým, že násilne vysídľuje väčšinu obyvateľstva a úmyselne vytvára humanitárnu katastrofu.
Hovorca izraelskej diplomacie Oren Marmorstein povedal, že Izrael pokračuje v bojoch, aby sa bránil proti Hamasu. Poukázal na to, že práve toto palestínske hnutie volá po „genocíde Izraela“
a zo všetkých síl sa snaží o to, aby ju uskutočnilo. „Zverstvá zo 7. októbra sú toho dôkazom,“ uviedol vo vyhlásení, v ktorom AI označil za „radikálnu protiizraelskú organizáciu“.
„Izrael sa zameriava len na teroristov, nikdy nie na civilistov. Na druhej strane, Hamas zámerne cieli na izraelských civilistov a skrýva sa za tých palestínskych, kradne humanitárnu pomoc určenú pre obyvateľov Gazy a spôsobuje utrpenie Palestínčanom aj Izraelčanom,“ dodal Marmorstein.
Ľudskoprávna organizácia v správe taktiež vyjadrila znepokojenie z izraelských aktivít na okupovanom Západnom brehu Jordánu a zopakovala tvrdenie, že Izrael tam zavádza režim apartheidu.
Marmorstein obvinenie odmietol s tým, že aj v tomto prípade Amnesty šíri „úplne nepodložené lži“. Cieľom všetkých izraelských akcií na Západnom brehu je podľa jeho slov zabrániť palestínskym útokom na izraelských civilistov. „Samozrejme, fakty nikdy nestáli Amnesty v ceste,“ dodal.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.