EÚ schválila predaj nového lieku na Alzheimerovu chorobu
- 18:23 16.04.2025
- Brusel

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že udelila súhlas na predaj lieku Leqembi, účinného v raných štádiách Alzheimerovej choroby.
Povolenie bolo udelené v utorok na základe priaznivého rozhodnutia Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá napriek počiatočným obavám vlani v novembri schválila túto liečbu pre určitú kategóriu pacientov. TASR o tom píše podľa informácií agentúry AFP.
Leqembi spolu s ďalším liekom na Alzheimerovu chorobu s názvom Aduhelm získal schválenie od amerického Úradu pre potraviny a liečivá v roku 2023.
Ide o prvý takýto liek povolený v EÚ. „(EMA) dospela k záveru, že prínosy tohto lieku prevyšujú riziká v konkrétnej populácii pacientov s takýmto ochorením, pokiaľ sa uplatňujú opatrenia na minimalizáciu rizika,“ uviedla EK.
EMA schválila liek len pre pacientov s nižším rizikom potenciálneho krvácania do mozgu - teda pre tých, ktorí majú najviac jednu kópiu génu ApoE4. Ten je známy ako významný rizikový faktor pre vznik Alzheimerovej choroby.
Vedci a charitatívne organizácie zaoberajúce sa Alzheimerovou chorobou oceňujú Lecanemab ako prvú schválenú liečbu, ktorá rieši priamo skoré štádiá ochorenia, a nie iba symptómy.
Liečba spočíva v protilátkach, ktoré sa viažu na bielkoviny hromadiace sa v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou a neutralizujú ich. V počiatočných štádiách ochorenia táto liečba redukuje pokles kognitívnych funkcií o štvrtinu.
Liek Leqembi vyvinuli americká nadnárodná spoločnosť Biogen a spoločnosť Eisai so sídlom v Japonsku. Ide o obchodnú značku účinnej látky lecanemab, ktorá sa používa na liečbu dospelých s miernymi pamäťovými a kognitívnymi problémami.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.

Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump
Len týždeň po účasti na pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne americký prezident na svojej sociálnej sieti zdieľal obrázok samého seba ako hlavy katolíckej cirkvi. Vytvorila ho umelá inteligencia.

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov
Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne
Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post
Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.