Prezident nepodpíše návrh k výsluhovému dôchodku generálneho prokurátora

Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.
Vráti ju poslancom do Národnej rady (NR) SR. Má výhrady k tomu, aby generálny prokurátor získal nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
„Mám vážny problém s tým, aby sme generálnemu prokurátorovi priznali rentu len na základe výmyslu nejakého poslanca, že to má byť po štyroch rokoch a ani nie po odslúžení si plného sedemročného funkčného obdobia. S tým mám problém a nevidím v tom logiku, pretože generálny prokurátor dostane tak či tak výsluhový dôchodok po 20 rokoch fungovania v prokuratúre. A ak si vláda myslí, že má dostať rentu, tak by ju mal dostať, keď odslúži svoje sedemročné plné obdobie a nie, keď v polovičke odíde,“ vyhlásil.
Pellegrini avizoval, že pre dané ustanovenie vráti legislatívu poslancom do parlamentu. Vyjadril sa aj k možnej zmene vo vedení generálnej prokuratúry. Pripomenul, že mandát Maroša Žilinku končí v roku 2027 a neavizoval predčasný odchod. Myslí si, že generálny prokurátor by sa mal meniť po skončení funkčného obdobia. Na post podľa neho môže kandidovať každý, kto splní podmienky. Mal by ním byť niekto, kto prokuratúru detailne pozná a nemá to byť človek, ktorý je trestne stíhaný, obvinený alebo obžalovaný.
Hlava štátu skritizovala aj zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19, ktorý sa tento týždeň schválil v parlamente. Bude mať vážny problém ho podpísať. O legislatíve hovoril ako o nebezpečnom precedense. „Neviem, ako sa predkladatelia tohto zákona budú môcť pozrieť do očí pozostalým po obetiach COVID-19,“ podotkol. Nie je podľa neho správne plošne amnestovať každého, kto porušil predpis a možno aj niekoho nakazil. „Ja sa pozriem, ktoré časti môžeme možno považovať za oprávnené, napríklad ak štát porušil ľudské práva, že niekoho nútene zavrel do karantény a ešte mu nútil za to platiť,“ dodal.
Prezident sleduje podľa vlastných slov aj situáciu okolo novely zákona o neziskových organizáciách, o ktorej by mali poslanci NR SR rokovať na budúci týždeň. Poukázal na to, že úprava sa má ešte meniť „vážnym pozmeňujúcim návrhom“. Nechce, aby bol tretí sektor zaťažený prílišnou byrokraciou. Nerozumie však kritike organizácií k návrhu zverejňovania darcov. Mieni, že treba nájsť rozumný kompromis. Mrzí ho však, že kritici legislatívu označujú za ruský zákon. To odmietol.

Pellegrini: V dnešnom meniacom sa svete má členstvo v Európskej únii ešte silnejší zmysel
Dnes sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. A naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu.

EK: Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila
Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy
Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia viac ako 90 poslancov, počas vládnych koalícií pod vedením Roberta Fica predčasné voľby neboli ešte nikdy.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.