Viaceré organizácie odmietajú plán ministra Tarabu na odstrel 350 medveďov

Iniciatíva My sme les a organizácie Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris odmietajú plán ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) na odstrel 350 medveďov.
Pripomínajú, že plošný odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami, takže ministerstvo týmto krokom vedome poruší právne predpisy. Envirorezort vyzývajú na koncepčné a zmysluplné preventívne opatrenia.
Podľa organizácií je tiež vedecky preukázané, že odstrely medveďov neznižujú počet konfliktov s človekom. Poukazujú na to, že vlani bolo na Slovensku usmrtených 144 medveďov, čo je najviac za posledných 100 rokov. Napriek tomu strety s ľuďmi nezmizli, o čom svedčí aj prípad na Poľane, kde podľa predbežných informácií zahynul človek po strete s medveďom. Ide pritom o oblasť, kde bol v roku 2024 druhý najvyšší počet zabitých medveďov na Slovensku. Riešenie vidia organizácie v aktívnych preventívnych opatreniach a vzdelávaní občanov.
„Už viac ako rok sledujeme chaotické kroky štátu - prijímanie množstva zákonov, vyhlasovanie mimoriadnych situácií, a najmä najväčší počet odstrelov za posledné roky, pričom výsledkom je ďalšia tragédia. Vláda by už mohla pochopiť, že toto nie je cesta,” konštatuje Pavol Žilinčík z organizácie WWF Slovensko.
Ministerstvo podľa organizácií opakovane presadzuje nesprávne a neúčinné riešenia, ignoruje fakty aj zákony, a tým priamo prispieva k ďalšiemu zhoršovaniu situácie. Rozhodnutia šéfa envirorezortu aj v prípade medveďov označujú za nekompetentné a nesystémové. Za účinné opatrenie nepovažujú ani návrh na zastrelenie ďalších 350 medveďov. Slovensko by tak za dva roky mohlo prísť podľa nich takmer o polovicu medvedej populácie a bez záruky pre občanov, že klesne počet stretov.
Ministerstvo by pritom podľa nich nemalo riešiť len dôsledky, ale najmä predchádzať problémom. Ľudia potrebujú jasné a zrozumiteľné informácie o tom, ako sa správať v prírode bezpečne. Či už ide o riziká, ktoré prináša vnadenie zveri v blízkosti obydlí a turistických chodníkov, pohyb ľudí v neprehľadnom teréne, zber parožia, voľne pustené psy, pohyb mimo značených chodníkov či fotografovanie voľne žijúcich živočíchov. Prevenciu považujú za kľúčovú, venovať sa jej treba systematicky.
Minister v pondelok na sociálnej sieti, v súvislosti s prípadom pod Poľanou v Detve, informoval, že Slovensko má pozitívnu populačnú krivku medveďa hnedého, a preto je potrebné pristúpiť k plošnej regulácii. Štátna ochrana prírody SR doručila podľa neho odôvodnenie na navrhovaný plošný odstrel 350 jedincov. Ako podotkol, v stredu (2. 4.) na vláde bude predložený návrh na vyhlásenie mimoriadnej situácie v okresoch výskytu medveďa, v ktorých sa bude zjednodušený odstrel realizovať.
Dodal, že čím viac je medveďov, tým viac je stretov s človekom a viac škôd. „Som presvedčený, že tak ako zaviedli v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov,“ objasnil.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.