KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty

Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.
Vláda sa neprijatím pandemickej dohody jasne rozhodla vypustiť vedecké fakty a riadiť sa ideológiou rozvratu a podporovať konšpirácie. Slovensko týmto stratí prístup k najmodernejším zisteniam v boji s celosvetovými epidémiami a nákazami. Vo svojom stanovisku na to poukázalo opozičné KDH s tým, že ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom. TASR o tom informovali z komunikačného odboru hnutia.
„Zároveň nebudeme sedieť pri dôležitom zdravotníckom stole, kde sa buduje spolupráca, ktorá je v boji s nebezpečnými nákazami najdôležitejšia,“ doplnilo KDH. V tejto súvislosti podotklo, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) úzko spolupracuje s najväčšími odbornými kapacitami na svete. „Zmluva Slovensko k ničomu nezaväzuje, rozhodnutia o povinnosti očkovania, lockdownoch, testovaní ostávajú na lokálnej národnej úrovni,“ podotklo.
Kritizovalo tiež, že strana Hlas-SD s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) strká hlavu do piesku.
Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval členské štáty, aby počas valného zhromaždenia WHO v Ženeve prijali tzv. pandemickú dohodu, ktorá má za cieľ predísť opakovaniu krízovej situácie, akú svet zažil počas pandémie COVID-19. Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) telefonicky požiadal, aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode, ku ktorému má dôjsť vo večerných hodinách. Fico zopakoval, že slovenská delegácia je zaviazaná pokynom vlády SR požadovať hlasovanie o pandemickej zmluve.

Polícia vysvetlila postup pri pokuse o zadržaní Naďa
Polícia musí pri zadržaní urobiť všetky úkony vrátane preverenia na adrese.

Opozícia víta neschválenie renty pre generálneho prokurátora
Opoziční lídri vítajú, že Národná rada (NR) SR neschválila vrátenú novelu zákona o prokurátoroch, ktorá mala zaviesť aj rentu pre generálneho prokurátora. Považujú to za prehru pre vládnu koalíciu.

Žiga: Rezort spravodlivosti pripraví nový návrh novely o prokurátoroch
Ministerstvo spravodlivosti SR pripraví nový návrh novely zákona o prokurátoroch a čakateľoch prokuratúry.

Poslanci si zvolili nového podpredsedu parlamentu
Poslanci Národnej rady SR zvolili v stredu v tajnej voľbe na post podpredsedu parlamentu šéfa poslaneckého klubu opozičného PS Martina Dubéciho.

Úrad inšpekčnej služby vyšetruje postrelenie policajta
K incidentu došlo po návrate policajtov zo streleckej prípravy.