300.000 Slovákov žije so zriedkavou chorobou

Na Slovensku žije so zriedkavou chorobou približne 300.000 pacientov.
Denne sa stretávajú s mnohými výzvami, od čakania na potvrdenie správnej diagnózy, cez prístup k starostlivosti a liečbe, až po sociálne a psychologické dosahy. Pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb na to poukázali pacientske organizácie prostredníctvom kampane Zrnko času. Jej cieľom je pomôcť odbúrať bariéry a postaviť týchto pacientov do pozornosti kompetentných.
Symbolom kampane sú presýpacie hodiny, ktoré zdôrazňujú boj pacientov s časom. Ako uviedli organizácie, diagnostika pacientov často trvá roky. „Priemerné omeškanie stanovenia správnej diagnózy je v prípade pacientov so zriedkavými chorobami približne päť rokov, kým niektorí čakajú na odpoveď aj desiatky rokov. Väčšina z nich navštívi niekoľko špecialistov, absolvuje opakované vyšetrenia, často s nejednoznačnými výsledkami. Viac ako 70 percent pacientov so zriedkavými chorobami bolo minimálne raz nesprávne diagnostikovaných, lebo ich symptómy boli pripísané inému fyzickému ochoreniu, zanedbané, nebrané vážne alebo mylne považované za príznaky psychického pôvodu,“ vysvetlila predsedníčka Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb (SAZCH) Tatiana Foltánová.
Komplikované sú podľa nej na Slovensku aj podmienky liečby. „Slovensko je v dostupnosti inovatívnych liekov na chvoste Európy. Napriek tomu, že počet schválených liekov na zriedkavé choroby sa v Európe za posledné roky takmer zdvojnásobil, slovenskí pacienti majú prístup len k približne tretine liečebných možností, ktoré sú dostupné v iných krajinách EÚ,“ upozornila Foltánová. Dostupnosť liečby podľa nej výrazne znižujú faktory ako zdĺhavé schvaľovacie procesy, nedostatok systémovej podpory ako aj finančné bariéry.
Foltánová dodala, že na mnohé ochorenia v súčasnosti neexistuje liečba. „Napriek napredovaniu medicíny a rozšíreniu klinických testovaní v oblasti zriedkavých ochorení, realita zostáva neúprosná - len približne päť percent zriedkavých chorôb je v súčasnosti liečiteľných,“ ozrejmila.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

PS: Potrebujeme akcieschopnejšiu Európu, ktorá je pripravená čeliť hrozbám
Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce
Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

Pellegrini: V dnešnom meniacom sa svete má členstvo v Európskej únii ešte silnejší zmysel
Dnes sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. A naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu.