Peskov privítal "vyvážený postoj" USA po hlasovaní OSN
- 12:52 25.02.2025
- Moskva

Rusko a USA v pondelok hlasovali proti rezolúcii odsudzujúcej ruskú vojnu.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok ocenil "vyvážený postoj" Spojených štátov po tom, čo v pondelok spoločne s Ruskom hlasovali na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (VZ OSN) a následne aj v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Rusko a USA v pondelok, v deň tretieho výročia invázie ruských vojsk na Ukrajine, hlasovali proti rezolúcii odsudzujúcej ruskú vojnu. V BR OSN potom znova rovnako hlasovali za USA navrhovanú rezolúciu vyzývajúcu na trvalý mier vo vojne medzi Moskvou a Kyjevom. Táto rezolúcia síce vyzýva na rýchle ukončenie bojov, ale nezmieňuje sa o ruskej agresii či územnej celistvosti Ukrajiny. Ide o historicky prvú prijatú rezolúciu o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou v rámci BR OSN.
„USA zastávajú oveľa vyváženejší postoj, ktorý je skutočne zameraný na úsilie vyriešiť konflikt na Ukrajine. Vítame to,“ povedal Peskov novinárom. Tvrdenia európskych lídrov podľa slov Peskova nenaznačujú vyváženosť. „Ale možno ako výsledok kontaktov medzi Európanmi a Američanmi, bude Európa nejakým spôsobom smerovať k väčšej vyváženosti,“ dodal hovorca Kremľa.
Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) prijalo rezolúciu predloženú Ukrajinou a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť. Za rezolúciu hlasovalo 93 členských štátov, 18 bolo proti a 65 sa zdržalo hlasovania. Za hlasovala väčšina štátov EÚ vrátane Slovenska.
USA sa pri hlasovaní proti textu postavili na stranu Moskvy a ruských spojencov Bieloruska, Severnej Kórey a Sudánu.
USA tiež prišili s vlastným návrhom. Európski spojenci Ukrajiny však presadili, aby sa text USA výrazne preformuloval tak, že inváziu na Ukrajinu uskutočnilo Rusko, takže Washington nakoniec za svoj text nehlasoval, konštatuje AFP.
Následne USA predložili v BR OSN na hlasovanie predchádzajúci, nezmenený text. Spojené štáty hlasovali spolu s Ruskom a Čínou za, zatiaľ čo päť európskych krajín v BR OSN - Británia, Francúzsko, Slovinsko, Dánsko a Grécko - sa zdržalo hlasovania. Nik nehlasoval proti. Navrhované zmeny a doplnenia na posilnenie znenia, ktoré boli pridané do rezolúcie VZ OSN, čo predložili USA, následne vo VZ OSN neprešli pre veto zo strany Ruska, informuje stanica CNN.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.