Európska komisia reaguje na Fica: Európske právo je nadradené, nie je o tom možné diskutovať
- 18:05 29.01.2025
- Brusel

Eurokomisár pre právny štát Michael McGrath v stredu na tlačovej konferencii upozornil na nadradenosť európskeho práva pred zákonmi jednotlivých členských štátov.
McGrath tak reagoval na návrhy ústavných zmien, s ktorými v pondelok prišiel slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa Ficovho návrhu by právne záväzné akty Európskej únie, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR, nemali pred ňou prednosť, informuje TASR.
„Prednosť práva EÚ je pevne stanovená v judikatúre Súdneho dvora EÚ a nie je o tejto veci možné viesť diskusiu. To je dôležitý kontext pre akékoľvek ústavné zmeny v ktoromkoľvek členskom štáte,“ uviedol McGrath s tým, že členské štáty si môžu ústavu zmeniť podľa svojho uváženia, avšak musia rešpektovať a uznávať prednosť európskeho práva.
Írsky eurokomisár následne zdôraznil, že slovenský premiér zatiaľ nepredložil žiadny konkrétny návrh a je nutné si počkať na bližšie podrobnosti.
Fico v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napr. uznanie len mužského a ženského pohlavia či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov. Deti by mohli adoptovať len manželia, prípadne pozostalí po rodičovi či opatrovateľovi. Podľa návrhu musia štátne výchovno-vzdelávacie programy rešpektovať ústavu a v kultúrno-etických a hodnotových otázkach pred ňou nebudú mať prednosť právne záväzky EÚ či medzinárodné pakty. Premiér deklaroval, že návrh nie je nemenný a o prípadných návrhoch zmien je otvorený rokovať.
Prednosť európskeho práva pred právom členského štátu potvrdil Súdny dvor EÚ vo viacerých súdnych rozhodnutiach, hoci takýto princíp nie je zakotvený v zmluvách o EÚ. Podľa súdu musí byť európske právo prednostné, inak by mohlo dôjsť k mareniu vykonávania politík EÚ.
V roku 2021 sa do konfliktu s Európskou komisiou dostalo Poľsko. Jeho ústavný súd vo svojom verdikte spochybnil nadradenosť práva EÚ nad poľským právom, s ktorou Varšava súhlasila pri svojom vstupe do Európskej únie v roku 2004.

Poľsko povolilo prelet Ficovho lietadla do Ruska, cestu však kritizuje
Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave v utorok popoludní informovalo, že Poľsko povolilo prelet lietadla so slovenským premiérom Robertom Ficom nad svojím územím na trase do Ruska.

Kardináli vyzývajú na trvalé prímerie a mier vo vojnových oblastiach
Na veriacich sa kardináli obrátili s výzvou modliť sa za mier vo svete.

Orbán odkázal Weberovi: Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod
Ukrajina podľa Orbána nie je pridanou hodnotou.

Peskov: Rusko dodrží trojdňové prímerie, no bude odpovedať na ukrajinské útoky
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že Rusko dodrží prímerie plánované pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny, ale v prípade, že ukrajinské sily zaútočia na ruské pozície, bude reagovať.

Pri nehode autobusu zahynulo najmenej 12 osôb
Príčinou nehody bolo pravdepodobne zlyhanie bŕzd.