Pred piatimi rokmi vyhlásila WHO pre koronavírus stav núdze
- 11:25 29.01.2025
- Ženeva/Bratislava

Pred piatimi rokmi, 30. januára 2020, Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.
Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom (Covid-19). Vo štvrtok si svet pripomenie toto dôležité rozhodnutie, ktoré na niekoľko rokov zmenilo život ľudí.
Vírus sa rozšíril z Číny. Ako prvý o tom informoval generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Už mesiac predtým, 31. decembra 2019, si Kancelária WHO v Číne prevzala mediálne vyhlásenie Mestskej zdravotníckej komisie z ich webovej stránky o prípadoch „vírusovej pneumónie“ v čínskom Wu-chane.
„Vo WHO sme sa hneď po príchode nového roka pustili do práce. Zamestnanci WHO aktivovali núdzové systémy 1. januára 2020 a informovali svet 4. januára. Do 9. – 12. januára WHO zverejnila svoj prvý súbor komplexných usmernení pre krajiny a 13. januára sme spojili partnerov, aby zverejnili plán prvého laboratórneho testu na SARS-CoV-2,“ píše na svojej stránke Svetová zdravotnícka organizácia.
Prvé úmrtie na dovtedy neznámy vírus zaznamenali zdravotníci v stredočínskom meste Wu-chan. Išlo o 61-ročného muža, ktorý zomrel na komplikácie spojené so zápalom pľúc.
Slovensko malo prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 v marci 2020. Postupne pribudli ďalšie obete, v polovici marca 2020 v desiatkach denne. Mnohí odborníci sa obávali, že nízky počet pacientov s potvrdeným ochorením je dôsledkom nedostatočného testovania a 11. marca 2020 jednotlivci z radov zdravotníkov ako aj Asociácia nemocníc Slovenska upozornili na nepripravenosť Slovenska na prichádzajúcu epidémiu.
Od 13. marca 2020 prijímalo Slovensko rozsiahle preventívne opatrenia v snahe zabrániť explozívnemu šíreniu nákazy. Tieto pomerne prísne opatrenia výrazne obmedzili šírenie nákazy, takže na konci mája 2020 bolo na Slovensku identifikovaných okolo 1500 infikovaných osôb a 28 obetí. V priebehu leta sa tieto počty podstatne nezvýšili. Pri priaznivom vývoji epidémie boli postupne uvoľnené protiepidemické opatrenia, podobne ako v iných štátoch s priaznivým vývojom situácie.
Zhoršenie epidemiologickej situácie v septembri 2020 viedlo k ich sprísneniu, zjavne však k nedostatočnému a od októbra 2020 sa Slovensko zaradilo k najviac postihnutým štátom v Európe. Spočiatku pomerne malý počet obetí koncom roka 2020 podstatne vzrástol, najmä v prepočte na milión obyvateľov a začiatkom januára 2021 dosiahlo Slovensko nelichotivé svetové prvenstvo v týždennom počte úmrtí na milión obyvateľov. Počty nových prípadov, hospitalizovaných a obetí, sa v priebehu januára a februára 2021 významne neznížili, čo je možné pripísať okrem stále relatívne miernych a nedodržiavaných protipandemických opatrení aj prevládnutiu nových variant koronavírusu. Núdzový stav vláda zrušila 15.mája 2021 a následne aj väčšinu obmedzení pohybu obyvateľstva.
Prvou slovenskou obeťou pozitívne testovanou na koronavírus bola seniorka, ktorá zomrela 18. marca 2020. Podľa pitvy bol príčinou úmrtia infarkt. Ďalší pacient s koronavírusom zomrel na zápal pľúc 31. marca doma po tom, ako ho prepustili z bojnickej nemocnice. Šírenie ochorenia si na Slovensku vyžiadalo vyše 22.000 obetí, na celom svete vyše sedem miliónov.

Poľsko povolilo prelet Ficovho lietadla do Ruska, cestu však kritizuje
Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave v utorok popoludní informovalo, že Poľsko povolilo prelet lietadla so slovenským premiérom Robertom Ficom nad svojím územím na trase do Ruska.

Kardináli vyzývajú na trvalé prímerie a mier vo vojnových oblastiach
Na veriacich sa kardináli obrátili s výzvou modliť sa za mier vo svete.

Orbán odkázal Weberovi: Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod
Ukrajina podľa Orbána nie je pridanou hodnotou.

Peskov: Rusko dodrží trojdňové prímerie, no bude odpovedať na ukrajinské útoky
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že Rusko dodrží prímerie plánované pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny, ale v prípade, že ukrajinské sily zaútočia na ruské pozície, bude reagovať.

Pri nehode autobusu zahynulo najmenej 12 osôb
Príčinou nehody bolo pravdepodobne zlyhanie bŕzd.