Predstavitelia SaS podali trestné oznámenie v súvislosti so správou SIS

SaS v tejto súvislosti vyzýva šéfa SIS Pavla Gašpara na odstúpenie z funkcie.
Predstavitelia opozičnej parlamentnej strany SaS podali na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z možného spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Domnievajú sa, že k jeho spáchaniu mohlo prísť v súvislosti s prípravou, prípadne aj objednaním alebo použitím utajenej správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá bola prezentovaná na utorkovej (21. 1.) neverejnej mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR. O podaní trestného oznámenia informovali na stredajšej tlačovej besede.
Podľa SaS v tomto prípade SIS zhromažďovala informácie o občianskych aktivitách, o protestoch, ktoré sa dejú verejne na námestiach, ktoré sú pokojné, nenásilné a sú využitím občianskych práv garantovaných ústavou.
Správa SIS podľa poslanca Ondreja Dostála (SaS) obsahovala tri okruhy informácií. Prvý sa podľa neho týkal občianskych protestov a ich organizátorov, ich vzájomných prepojení či údajných aj reálnych kontaktov na niektoré opozičné politické strany. „Druhý okruh sa týkal kriminálnych aktivít, útokov na kritickú infraštruktúru, hekerského útoku na kataster alebo tých vyhrážok, ktoré sú adresované školám a ďalším inštitúciám. A tretí okruh sa týkal atentátu na premiéra, páchateľa atentátu, jeho názorov, postojov a predchádzajúcich aktivít,“ priblížil Dostál.
Správa podľa Dostála neobsahovala žiadnu utajovanú informáciu s výnimkou mailu, ktorý si medzi sebou vymieňali organizátori protestov. „K mailu sa prihlásila občianska iniciatíva. Bol to nejaký plán nenásilných protestov, ktoré majú smerovať k udržaniu demokratického charakteru a dodržiavaniu zákonov v Slovenskej republike. Toto nie je nič, čo by sa dalo charakterizovať ako extrémizmus,“ vysvetlil.
Podľa predstaviteľov SaS prezentovaním týchto informácií z mailu mohla SIS porušiť zákon. „Žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby to prešetrili,“ doplnil Dostál.
SaS v tejto súvislosti vyzýva šéfa SIS Pavla Gašpara na odstúpenie z funkcie.
Mimoriadna schôdza parlamentu o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde pokračovala v utorok (21. 1.) v utajenom režime, pretože premiér Robert Fico (Smer-SD) na nej predložil správu obsahujúcu utajované skutočnosti. SIS následne informovala, že získala „závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia SR.“ Udelila súhlas na informovanie poslancov.
Opoziční poslanci označili správu za absurdnú, obsahujúcu bludy a informácie, ktoré sa dajú ľahko nájsť na webe či sociálnych sieťach.

Video: Muža pred medveďom zachránili okoloidúci
Chodec si na ceste nevšimol, že sa v jeho blízkosti pohybuje medveď. Pomocnú ruku mu podali okoloidúci.

Šaško: Nik nejde šetriť na pacientoch, lieky, ktoré potrebujú, dostanú
Minister zdravotníctva reagoval na vlnu kritiky novej vyhlášky k liekovej politike.

Voľby by v apríli vyhralo PS. Koľko percent by získal Hlas?
Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo sedem strán a hnutí.

SaS: Premiér a Hlas spoločne útočia na demokraciu na Slovensku
Snahy premiéra a strany Hlas-SD sa podľa Branislava Gröhlinga podobajú na autoritárske praktiky.

Šimkovičová odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra.